4 kluczowe elementy power dressingu

with Brak komentarzy

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Co to jest power dressing?
  • Czy power dressing ma znaczenie?
  • Jakie są elementy power dressingu?

Czasy, kiedy kobiety w biznesie musiały dostosowywać swój wygląd i zachowanie do norm oraz zasad ustalonych przez mężczyzn już dawno minęły. Współcześnie same dyktujemy warunki tego, jak chcemy być postrzegane i w jaki sposób kształtujemy swój profesjonalny wizerunek. A jedną z kluczowych ról w tym ważnym dla nas procesie odegrał styl power dressing i historia, która się  z nim wiąże.

Czym jest power dressing?

Power dressing jest jednym ze stylów w modzie. Jego powstanie związane było z chęcią zdobycia autorytetu przez kobiety w biznesie i polityce, dwóch światach zdominowanych przez mężczyzn. Faktem jest, że dawniej kobiety musiały zaciekle walczyć o swoją pozycję w świecie biznesu czy polityki i dwa razy ciężej pracować na swoją karierę. Power dressing był traktowany jako wyraz buntu, manifestacja kobiet, które chciały realizować się zawodowo mimo ogólnego przekonania, że nie jest to zajęcie dla nich. Aby dostosować się do reguł, według których grali mężczyźni i zaistnieć w biznesowym gronie, musiały znaleźć sposób, by wpisać się w przyjęte normy. Oprócz wzorców zachowań i sposobu wypowiadania się panie zaczęły ubierać się tak, jak ich współpracownicy, szefowie czy partnerzy. Wszystko po to, by traktowano je z należnym im szacunkiem.Tak właśnie powstał nowy styl w modzie, który nazywany jest power dressing.

Żakiet (sprawdź)

Spodnie (sprawdź)

Znaczenie wyglądu w biznesie

Mówi się, że nie należy oceniać książki po okładce, a ludzi po wyglądzie. Jednak prawdziwsze jest powiedzenie, że jak Cię widzą, tak Cię piszą. Szczególnie w biznesie. Kreowanie profesjonalnego wizerunku i budowanie autorytetu poprzez strój jest zjawiskiem znanym od dawna. A power dressing jest tego najlepszym przykładem. To, jak wyglądamy, bardzo wiele o nas mówi. Świadczy o naszej znajomości zasad dress code, świadomości własnego ciała, pewności siebie, szacunku do innych ludzi, profesjonalizmie i kompetencjach.

Badania naukowców udowodniły, że nasz ubiór wpływa na to, czy dana osoba obdarzy nas zaufaniem i jakie odczucia w niej wzbudzimy. Ma także znaczenie w budowaniu relacji biznesowych i prywatnych. Ważna jest tutaj etykieta ubioru i biznesowy savoir vire. W dobie przemian na niemal każdej płaszczyźnie, pierwotne zasady uległy zmianie. Jednak nadal są one w większości ponadczasowym punktem wyjścia w tworzeniu chociażby kultury organizacyjnej i wizerunku firm i instytucji na świecie.

Styl kobiet sukcesu

W damskiej garderobie obecnych jest mnóstwo elementów, które pierwotnie przeznaczone były tylko dla mężczyzn. Dzięki wpływom kobiet na wysokich stanowiskach, zmianom kulturowym i społecznym, a także ewolucji w świecie mody, współcześnie nie mamy praktycznie żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o elementy typowe dla stroju biznesowego. Jest pewne grono osób, które są symbolami „modowego wyzwolenia” i przyczyniły się do zmiany postrzegania kobiet w biznesie. Należą do niego m.in. Hillary Clinton, Margaret Thatcher, a współcześnie chociażby żona byłego prezydenta USA, Michelle Obama.

Jak można zdefiniować power dressing aktualnie? Jest to styl elegancki, odpowiedni do sytuacji, profesjonalny, zachowawczy, ale w żadnym razie banalny. Przede wszystkim kobiecy i wygodny. Taki, dzięki któremu każda kobieta może zaakcentować nie tylko swoją pozycję, wiedzę czy autorytet, ale przede wszystkim pozostać sobą.

4 elementy power dressing, które musisz zapamiętać na zawsze!

Power dressing we współczesnym wydaniu jest zdecydowanie „pro damski”. Jeśli chcesz być postrzegana jako kobieta sukcesu, musisz ubierać i zachowywać się jak ona. Poniżej przedstawiamy Ci 4 elementy, które zapożyczone z męskiego dress code, dzięki którym możesz zakomunikować swoją niezależność i ambicje.

Garnitur

Jest symbolem męskiego dress code, a mimo to świetnie odnalazł się w kobiecej garderobie. Należy do gatunku ubrań bardzo eleganckich i jednoznacznie kojarzącym się z sytuacjami oficjalnymi. Współczesne garnitury szyte są całkowicie inaczej. Mają zapewnić nie tylko profesjonalny wygląd, ale również  podkreślić kobiecość przy zachowaniu wygody i dobrego smaku. Wielość kolorów, materiałów i fasonów jest na tyle duża, że każda kobieta znajdzie model, który spełni jej oczekiwania.

Koszula

Tak dawniej, jak i dziś, jest absolutnym must have, jeśli chodzi o kobiecy dress code. Zmienił się jedynie jej fason, na podkreślający figurę, a także wzbogacono kolorystykę, która świetnie odnajduje się w damskiej garderobie. O tym, jak nosić białą koszulę, pisałyśmy już na naszym blogu (klik). Udowodnimy Ci, że można ją wykorzystać na wiele efektownych i jednocześnie eleganckich sposobów.

Spodnie z wysoką talią

Pisałyśmy o nich już kilkakrotnie, chociażby w artykule odpowiadającym na pytanie: Jak urozmaicić zestaw do pracy? (klik) i tekście dotyczącym wyboru idealnych spodni do konkretnej figury (klik). Są świetną alternatywą dla klasycznych cygaretek i materiałowych spodni w kant. W połączeniu z butami na obcasie i krótkim żakietem tworzą bardzo efektowny zestaw.

Kolory

Zachowawcze barwy takie jak biel, czerń, szarości czy granat nie muszą odgrywać już pierwszych skrzypiec w biznesowych stylizacjach. Power dressing stawia na kontrast i wyrazistość. W stylizacjach do pracy z powodzeniem odnajdą się pastele, np. pudrowy róż czy błękit. Sprawdzą się też mocniejsze kolory, np. bordo, brąz, czerwień, butelkowa zieleń. Kluczem do sukcesu jest wiedza jak łączyć barwy, by tworzyć spójne kompozycje. Takie, które nie będą odwracać uwagi od tego, co masz do powiedzenia i co sobą reprezentujesz.

Jak łączyć kolory?

opisałyśmy szczegółowo w naszym ebooku „Zrób porządek w szafie i stań się najlepszą wersją siebie”. Możesz go pobrać TUTAJ (klik). Ważną alternatywa dla zestawów kontrastowych, są zestawienia ubrań w tym samym kolorze, tak zwany monochromatyczny look. Dzięki niemu stworzysz bardzo silny i wyrazisty wizerunek. Zwłaszcza w kolorze czarnym. Z gamy kolorów to właśnie czarny „Black Total look” niesie ze sobą najwięcej męskiej energii. Jest synonimem siły i władzy. Pamiętaj jednak, że wbrew obiegowej opinii, czerń nie pasuje każdemu.O tym, czy pasuje Tobie, możesz przekonać się wykonując u nas analizę kolorystyczną online (link).

Bluzki (sprawdź)

Spódnice (sprawdź)

Podsumowanie

Styl power dressing na stałe wpisał się w kobiecą modę, choć współcześnie nie musimy już tak zaciekle walczyć o swoje prawa. Jest świetnym przykładem na to, jak nasza prezencja i sposób ubierania się wpływa na postrzeganie konkretnych osób i relacje, nie tylko biznesowe. Starannie i świadomie dobrany strój wzbudza autorytet i dodaje powagi, dlatego tak ważne jest, by mieć wiedzę na temat tego, jak kreować wizerunek profesjonalistki każdego dnia. Jeśli zainteresował Cię temat power dressingu, przeczytaj książkę autorstwa Johna T. Molloy‘a „Woman’sDress for Success”, która miała niebagatelny wpływ na ukształtowanie się kobiecego stylu.

Regularna porcja wiedzy

Jeśli chcesz zagłębić się w tematykę biznesowego dress code i świadomie kreować swój wizerunek, zajrzyj do cyklu merytorycznych artykułów, które opracowałyśmy (klik). Omawiamy w nich m.in. najczęstsze błędy w dress code, podpowiadamy jak wyglądać profesjonalnie i kobieco jednocześnie, radzimy jak ubrać się na rozmowę o pracę i inne biznesowe okazje. A dodatkowo służymy inspiracją w kwestii wyboru i zastosowań poszczególnych elementów damskiej garderoby. Sprawdź koniecznie J.

Zachęcamy Cię również do zapisania się do naszego Newslettera, aby co poniedziałek otrzymywać powiadomienie o nowych wpisach!

Źródło zdjęć: Pinterest.com