7 najczęściej popełnianych błędów w biznesowym dress code

with Brak komentarzy

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakich błędów unikać w biznesowym dress code?
  • Jaka jest prawidłowa długość spódnicy do pracy?
  • Jakie są idealne kobiece buty do pracy?

Wydawać by się mogło, że w tematyce biznesowego dress code zostało powiedziane już wszystko. Kwestia ubioru w miejscu pracy była i jest nadal poruszana tak często i tak szczegółowo, że popełnienie jakiegokolwiek błędu wydaje się niemożliwe. A jednak nagminnie zdarzają się sytuacje, w których zarówno kobiety, jak i mężczyźni dopuszczają się ich niezależnie od stanowiska, na jakim pracują. Dlatego raz jeszcze przypominamy 7 najczęstszych błędów w biznesowym dress code, które mają wpływ na Twój wizerunek. Zapamiętaj je, ponieważ jak pokazuje praktyka, ta wiedza jest bezcenna.

Detale – buty

O ile dbanie o higienę osobistą jest sprawą oczywistą, o tyle regularna pielęgnacja i sprawdzanie kondycji dodatków czy stanu ubrań już niekoniecznie. Często przymykamy oko na wyblakłą koszulę czy obdarty flek, tłumacząc sobie, że nikt tego nie zauważy.Jedną ze skaz na wizerunku profesjonalistki, jest niedoczyszczone, brudne, a często widocznie uszkodzone obuwie.

Wykształć w sobie nawyk regularnego sprawdzania kondycji wszystkich par, których aktualnie używasz, a powinno być ich co najmniej 2-3 na zmianę. Jeśli wymagają naprawy, oddaj je do szewca, a w przypadku gdy uszkodzenia mimo wszystko rzucają się w oczy, zainwestuj w nowe buty z dobrej jakości materiału, np. ze skóry. Zawsze w torebce miej też opakowanie nawilżanych chusteczek, którymi będziesz mogła przetrzeć buty przed wejściem na spotkanie z klientem czy biznesowy event.Badania naukowców dowiodły, że prędzej czy później wzrok partnera, z którym prowadzi się dyskusje, zwraca się w kierunku obuwia i podlega to automatycznej ocenie.

Druga kwestia, która dotyczy obuwia, jest związana z jego designem. Przyjęte jest bowiem od dawien dawna, że kobiece buty powinny zakrywać całe stopy. Często zdarza się, szczególnie latem, że Panie odstępują od tej zasady. Natomiast trzeba mieć świadomość tego, że eksponowanie palców i pięt nie jest pozytywnie odbierane w świecie biznesu. Pomijamy kwestię tego, że przy „otwartych” butach należy dodatkowo zadbać o kondycję i higienę stóp.

Żakiety (sprawdź)

Spodnie (sprawdź)

Detale – pomięte ubranie

Niedoprasowana koszula czy pomięte spodnie to kolejna skaza na profesjonalnym wizerunku. Wiadomo, że w ciągu dnia przy różnych aktywnościach ubrania zmieniają swój wygląd. Nie mniej jednak wszystkie elementy zestawu powinnaś przed założeniem dokładnie prasować. To oczywiście wymaga czasu i cierpliwości, ale jest konieczne. Jeśli nie lubisz tej czynności, możesz ułatwić sobie życie, inwestując w tkaniny, które są odporne na gniecenie lub suszyć je w taki sposób, by potem łatwo się prasowały. Dlatego zawsze zwracaj uwagę na składy poszczególnych elementów podane na metkach. Na tych malutkich kawałkach doszytego przez producentów materiału zawarta jest naprawdę cenna wiedza.

Niewłaściwa bielizna

Bielizna to pozycja wydawałoby się niewymagająca większego zastanowienia. Choć niewidoczna na pierwszy rzut oka, wpływa na finalny efekt stylizacji. Pierwszą kwestią jest jej nieodpowiedni kolor. Szczególnie w przypadku, kiedy materiał bluzki, koszuli czy sukienki jest, chociażby w małym stopniu prześwitujący. Nie wszystkie kobiety wiedzą, że bieliznę, szczególnie biustonosz, powinno się  kupować w kolorze cielistym, a nie białym. Jest on uniwersalny i świetnie sprawdza się pod każdym typem odzieży.

Druga sprawa to właściwy rozmiar, zarówno dołu, jak i góry bielizny. Zbyt ciasne elementy opinają ciało, tworząc nieestetyczne wałeczki pod ubraniem. Nie wygląda to dobrze i z pewnością jest także niewygodne, gdyż na ciele zostają później czerwone ślady. Jeśli nie wiesz, jak dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza, poproś o radę sprzedawczynię. Możesz też skorzystać z pomocy profesjonalnej brafitterki, która wybierze dla Ciebie perfekcyjny biustonosz, dobrej jakości.

Niewłaściwa bielizna powoduje, że odczuwasz dyskomfort. Ciągle zlatujące ramiączka, które trzeba poprawiać w obecności innych osób, uwierające zapięcia, odpinające się i wystające szelki, widoczna linia majtek, prześwitująca i wystająca bielizna – to wszystko szczegóły, które uznawane są za nieprzyzwoite i nie powinny mieć miejsca w outfitach do pracy.

Przerost formy nad treścią

Niektóre osoby mają problem z dobraniem właściwych ubrań i dodatków na konkretną okazję. W biznesie jest to ważne, chociażby z tego względu, że świadczy o szacunku do innych osób. W tym miejscu należy wspomnieć o dwóch pojęciach, które definiują ten błąd. Pierwszym z nich jest underdressed, czyli strój niedostosowany do okazji pod tym względem, że jest niewystarczająco odświętny, elegancki. Drugim pojęciem jest overdressed. To pojęcie z kolei oznacza ubiór, który jest zbyt strojny, w porównaniu do innych osób zgromadzonych na danym wydarzeniu. Obie te sytuacje negatywnie wpływają na wizerunek i świadczą o nieprzygotowaniu do sytuacji, które wnika z braku znajomości podstawowych reguł.

Bluzki (sprawdź)

Spódnice (sprawdź)

Drogie marki

Dużym nietaktem jest manifestowanie swojego statusu poprzez eksponowanie metek i znaków firmowych znanych i kosztownych marek. Niektórym kobietom, szczególnie na wysokich stanowiskach wydaje się, że jest to sposób na podkreślenie dobrego gustu i klasy. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości odbierane jest to jako nieeleganckie i niestosowne. Tak, drogie marki podświadomie budują autorytet. Jeśli jednak pracujesz z ludźmi, pamiętaj o tym, że również skutecznie budują dystans. Dlatego zwracaj uwagę na takie detale. Niewiedza może doprowadzić do tego, że będziesz postrzegana przez otoczenie w sposób daleki od tego, na którym Ci zależy.

Przepych

Pisząc o przepychu, mamy na myśli kwestie związane z biżuterią. Niektóre kobiety mają do niej słabość, co niestety widać. Dlaczego należy starannie komponować tego rodzaju dodatki w zestawach do pracy? Duże naszyjniki, kolczyki czy pierścienie odwracają uwagę od tego, co chce się przekazać.Zestaw brzęczących bransoletek rozprasza rozmówców i powoduje ich irytację. Niedopuszczalna w stroju biznesowym jest biżuteria wykonana z plastiku. Nie wygląda szlachetnie, nie ma nic wspólnego z formalną elegancją.

Wiedz też o tym, że nadmiar dodatków przytłacza sylwetkę, a co za tym idzie, także przygotowaną stylizację. W tym przypadku sprawdza się powiedzenie, że mniej znaczy więcej.Poruszając temat biżuterii, należy też wspomnieć o jej długości. Często kobiety wybierają długie naszyjniki z dużymi zawieszkami lub kolczyki w wersji maxi, które plątają się z włosami i zaczepiają o ubranie. Jest to po pierwsze niepraktyczne, ale przede wszystkim bardzo nieprofesjonalnie wygląda, kiedy podczas biznesowego spotkania ktoś bawi się biżuterią lub próbuje ją odczepić od koszuli czy marynarki.

Niewłaściwe długości i wysokości

To pojęcie bardzo szerokie, bo dotyczy każdego elementu codziennego zestawu biznesowego. Niektóre kobiety chcąc zamanifestować swoją pewność siebie i niezależność wybierają sukienki czy spódnice krótsze, niż jest to ogólnie przyjęte. Z pewnością podkreśla to atuty sylwetki, ale w formalnych zestawach nie o to przecież chodzi. A już na pewno nie należy tego robić w taki sposób. Bezpieczną i praktykowaną długością spódnic i sukienek jest ta do kolana lub sięgająca +/- 7 centymetrów przed lub za kolano.Dlaczego właśnie taka? Chociażby z tego względu, że siadając, materiał automatycznie się podnosi, odsłaniając więcej ciała. Właściwa długość ubrania pozwala mimo to czuć się komfortowo.

Błędem w kobiecych stylizacjach biznesowych są także zbyt głębokie dekolty i za wysokie obcasy. Faktem jest, że są to elementy zarezerwowane tylko dla pań. Jednak nie są przeznaczone do wykorzystywania w ciągu dnia, w sytuacjach formalnych. W tym miejscu zaznaczamy, że wysokość obcasa to jedna strona medalu. Druga i nie mniej ważna dotyczy umiejętności chodzenia w butach na szpilkach. Widać ją gołym okiem. Jeśli nie jesteś przyzwyczajona do chodzenia na wysokim obcasie, zainwestuj w model na słupku lub klocku. W obu przypadkach będziesz czuła się wygodnie i stabilnie. Przełoży się to na pewny i zdecydowany krok, godny prawdziwej profesjonalistki.

Podsumowanie

Każdy z nas popełnia błędy. Wynikają z braku wiedzy, nieświadomości, często pośpiechu. Jeśli czytasz nasz blog, to domyślamy się, że zależy Ci na profesjonalnym, eleganckim wizerunku. Dlatego przekazujemy Ci wiedzę na temat dress code i mamy nadzieję, że stopniowo Twój wygląd będzie bardziej dopracowany. Wiadomo, że każdemu zdarzają się potknięcia. Jednorazowa wpadka nie jest tragedią, natomiast regularne powielane błędy świadczą o tobie i stawiają Cię w niekorzystnym świetle. Dlatego dokładaj wszelkich starań, by Twoje zestawy do pracy były przemyślane, estetyczne i zadbane. Kilka dodatkowych minut każdego dnia przełoży się na efekt, który doda Ci pewności siebie i przyniesie Twoje zadowolenie.