8 powodów, dlaczego boisz się pozbyć starych ubrań

with Brak komentarzy

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Od czego zacząć porządki w szafie?
  • Dlaczego magazynujesz ubrania?
  • Jak pozbyć się starych ubrań z domu?

Porządki w szafie to dla większości z nas prawdziwe wyzwanie i droga przez mękę. Niby ubrań jest tak dużo, że dosłownie wylewają się z półek, a jednak nigdy nie masz co na siebie włożyć. I kiedy przyjdzie co do czego, pojawiają się wyrzuty sumienia, by pozbyć się starej odzieży. Czy Twoja garderoba jest przechowalnią ubrań wszelakich? Co blokuje Cię przed pozbyciem się tych, których nie nosisz? Oto 8 powodów, dla których kobiety nie wyrzucają zalegającej odzieży. Sprawdź koniecznie, które są także o Tobie!

Powód 1: Mogą się jeszcze przydać

W sumie w nich nie chodzisz, ale są niezniszczone, więc mogą się jeszcze przydać. Czy w ten sposób tłumaczysz sobie kolekcjonowanie ubrań na wszelki wypadek? Czas z tym skończyć! Przyznaj szczerze, po co Ci góry ubrań, kiedy tak naprawdę używasz tylko kilku ulubionych sztuk? Na zapas? To nie ma sensu! Po pierwsze dlatego, że Twoje ciało się zmienia i za kilka miesięcy po prostu mogą nie pasować. Po drugie: jeśli teraz nie jesteś przekonana do konkretnej bluzki czy spodni, to skąd myśl, że za jakiś czas wrócą do Twoich łask? Skoro nie przydają się teraz, to prawdopodobnie nie przydadzą się już nigdy.

Powód 2: Jesteś przekonana, że wrócisz do upragnionej wagi

Postanowiłaś, że zadbasz o zdrowie i swoje ciało? Przeszłaś na dietę i zrzuciłaś kilka kilogramów, co przełożyło się na wymianę garderoby? To świetnie! Nowym ubraniom trzeba więc zrobić miejsce. Nie ma jednak sensu upychać starych spodni czy bluzek po kątach lub do kartonów. Tak jak bez skrupułów pozbyłaś się kilogramów, tak bez wyrzutów sumienia pozbądź się starych ciuchów!

Wydaje się, że to proste, prawda? W praktyce jednak bywa różnie. W tym konkretnym przypadku przed wyrzuceniem odzieży hamuje Cię obawa, że nie uda Ci się utrzymać wagi i za jakiś czas znów będziesz potrzebować sukienki w większym rozmiarze… Popatrz na to z drugiej strony! Niech wymiana zawartości szafy będzie dla Ciebie zasłużoną nagrodą i motywacją do tego, by utrzymać efekt już na zawsze! W końcu nie chodzi tylko o pozbycie się kilku centymetrów, ale zdrowy tryb życia, prawda?

Powód 3: Niektóre rzeczy sporo kosztowały

Wydałaś dużo pieniędzy na nową sukienkę, kupioną pod wpływem chwili? Nie nosisz jej, ale żal Ci wyrzucać rzecz, na którą wydałaś całkiem sporą sumkę? Potraktuj to jako lekcję, by na przyszłość podchodzić do zakupów rozważnie! Jeśli faktycznie był to drogi zakup, spróbuj odsprzedać rzecz komuś innemu. W ten sposób uda Ci się odzyskać przynajmniej część pieniędzy. A jednocześnie dasz ubraniu drugie życie. Na przyszłość pamiętaj, że większe kwoty najlepiej jest inwestować w ponadczasowe klasyki, które będą Ci służyć przez długi czas.

Biała bluzka damska (sprawdź)

Białe spodnie damskie (sprawdź)

Powód 4: Masz nadzieję, że moda na konkretną rzecz jeszcze wróci

Rzeczywiście, moda lubi zataczać koło. Sezonowe trendy są bardzo podobne, a zmianie najczęściej ulegają szczegóły. Gdybyś chciała iść tym tokiem myślenia, to w bardzo krótkim czasie wszystkie Twoje szafy wypełniłby się starymi ubraniami, w których niekoniecznie czujesz się dobrze. Poza tym miej na uwadze, że najlepiej inwestować w wysokiej jakości klasyki, które służą przez lata, np. mała czarna. Sezonowe trendy mają swoje 5 minut w danym czasie, a później ich czar pryska. Jeśli więc masz w szafie ubrania, które nie pasują do Twojej aktualnej bazy ubraniowej, rozstań się z nimi bez żalu.

Powód 5: Dostałaś coś w prezencie

I nie chcesz tego wyrzucić z obawy, by nie urazić osoby, która daną rzecz Ci podarowała…  A więc przy każdych porządkach przekładasz ją bez celu z miejsca na miejsce. Pytanie tylko, jaki jest sens jej przechowywania, skoro i tak w niej nie chodzisz? Żaden. Poza tym masz prawo do tego, by decydować, co Ci się podoba i co chcesz nosić, prawda? Dlatego, jeśli ktoś podarował Ci nietrafiony prezent, podziękuj i pozbądź się go przy pierwszej nadarzającej się okazji. Być może ktoś inny będzie się z niego naprawdę cieszył?

Powód 6: Podchodzisz do ubrań emocjonalnie

Podchodzisz do ubrań emocjonalnie? Boisz się pozbyć sukienki z wakacji, bo masz z nią piękne wspomnienia? To świetnie! Ale niech pozostaną one w Twojej głowie i w sercu, a pamiątkowe zdjęcia niech przypominają Ci o miłych chwilach, które przeżyłaś. Nie ubrania! To tylko rzeczy, które po jakimś czasie po prostu należy wymienić na nowe. Dlatego staraj się do nich nie przywiązywać.

Spódnica damska midi (sprawdź)

Powód 7: Posiadanie wielu rzeczy dowartościowuje Cię

Czasem bywa tak, że posiadanie konkretnych rzeczy daje poczucie bezpieczeństwa, pewnego rodzaju satysfakcję, że można mieć tak wiele. Nagromadzone rzeczy wypełniają pustkę w sercu i umyśle. To jednak złudne uczucia. Bo co faktycznie przychodzi z ubrań czy dodatków, które po prostu leżą na dnie szafy lub zakurzonych kartonów? Absolutnie nic. Z emocjami należy się zmierzyć, bo powinnaś mieć świadomość tego, że pozorny dobrobyt nie świadczy o tym, jakim człowiekiem jesteś.

Powód 8: Perspektywa generalnych porządków po prostu Cię przytłacza

Z jednej strony chciałabyś pozbyć się połowy niepotrzebnych rzeczy i odchudzić garderobę, ale z drugiej na samą myśl o porządkach robi Ci się słabo. Cóż, przekładanie działań w nieskończoność nie jest rozwiązaniem. Nagromadzone przedmioty same nie znikną. Masz dwie opcje do rozważenia. Możesz zacisnąć zęby i poświęcić jeden dzień an generalne wietrzenie szafy. Pamiętaj jednak, by nienoszone rzeczy wpakować do worka bez mrugnięcia okiem.

Możesz też zwrócić się po wsparcie do profesjonalistów. I w tym przypadku jesteśmy do Twojej dyspozycji. Wykonamy dla Ciebie indywidualny przegląd garderoby i wyeliminujemy z niej pozycje, które robią tylko sztuczny tłok. Więcej o naszej usłudze możesz przeczytać tutaj – klik. Gwarantujemy, że od razu zobaczysz różnicę!

I na koniec…

Pamiętaj, że twoja szafa nie jest cmentarzyskiem dla niechcianych ubrań! Jeśli przez dłuższy czas nie korzystasz z konkretnych rzeczy, nie pasują do Twojej aktualnej sylwetki lub najzwyczajniej w świecie przestały Ci się podobać, stanowczo się ich pozbądź. Jeśli z jakiegoś powodu nadal masz obiekcje, by pozbyć się ubrań, spakuj je w worki i odstaw w niewidocznym miejscu. Po jakimś czasie wróć do nich i przejrzyj jeszcze raz.  Zwykle wtedy łatwiej jest wyrzucić rzeczy, których przez pewien czas w ogóle nie potrzebowaliśmy. „Co z oczu to z serca” mawiają. Dąż do tego, by garderoba była wypełniona elementami, w których czujesz się pewnie, atrakcyjnie i kobieco. Byś spoglądając rano w lustro, wiedziała, co na siebie włożysz. Decyzja, czym będzie wypełniona Twoja garderoba, należy tylko i wyłącznie do Ciebie!

Źródło zdjęć: Pinterest.com