9 wymówek, by uniknąć porządków w szafie

with Brak komentarzy

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak zorganizować przegląd szafy?
  • Jakie są wymówki przed zrobieniem porządków w szafie?
  • Od czego zacząć porządkowanie garderoby?

Bądźmy szczere. Prządki w garderobie to czynność, która z pewnością nie zajmuje miejsca w czołówce ulubionych form spędzania wolnego czasu. Ale prawda jest taka, że trzeba je robić. Jak się do nich zabrać? Sprawdź w naszym poradniku o przeglądzie szafy. A jeśli brak Ci motywacji, oto lista 9 najczęstszych wymówek, które my kobiety stosujemy, by odwlec to, co nieuniknione. Ich świadomość pozwoli Ci spojrzeć na swoje podejście z innej perspektywy i mamy nadzieję, zachęci do skutecznego działania. Odpowiedz sobie, którą z wymówek stosujesz najczęściej? A może masz jeszcze jakieś w zanadrzu? Sprawdź!

Wymówka 1: brak czasu

Argument znany i lubiany. Tak naprawdę można nim usprawiedliwić niemal wszystko, bo przecież w dzisiejszym świecie każdy żyje na tak zwanym niedoczasie. Zastanów się, ile cennych minut przecieka Ci przez palce w ciągu całego dnia? Głównie na czynnościach, które niczego nowego i wartościowego nie wnoszą do Twojego życia i zaśmiecają głowę. A wystarczy przeznaczyć tych kilka chwil na to, by zrobić porządek w szafie.

Nie musisz porywać się od razu na całą garderobę. Podejdź do tematu etapami i rozłóż działania nawet na kilka dni. Na początek jedna półka z T-shirtami, potem druga i trzecia z bluzkami i koszulami, a kolejnego dnia szafka ze spodniami i spódnicami. Nie obejrzysz się, a w Twojej garderobie zapanuje ład i upragniony porządek.

Wymówka 2: to się jeszcze przyda

Przyda się albo się nie przyda. Jeśli do tej pory nie założyłaś ponownie bluzki, którą kupiłaś kilka miesięcy (o zgrozo lat!) wcześniej, na 99% już jej nie założysz. Bądź ze sobą szczera. Chomikowanie ubrań na zapas to jeden z największych błędów, jakich możesz się dopuścić. Rynek odzieżowy oferuje mnóstwo produktów w naprawdę dobrych cenach, więc nie musisz odkładać ubrań na czarną godzinę.

Marynarka (sprawdź)

Spodnie (sprawdź)

Wymówka 3: kosztowna sentymentalność

Z obserwacji i doświadczenia wiemy, że ciężko jest się rozstać z ubraniami, które sporo kosztowały. Mimo że dosłownie raz (albo – co gorsza – wcale) zostały użyte. Dlatego właśnie zakupy warto planować i inwestować w rzeczy, które faktycznie się sprawdzą. Przeznaczeniem kosztownych ubrań z pewnością nie jest zbieranie kurzu w szafie. Jeśli masz takie pozycje w swojej garderobie, zrób z nimi porządek. Masz opory przed wyrzuceniem ich, bo są praktycznie nowe? Spróbuj je odsprzedać. Podpytaj przyjaciółek lub wystaw daną rzecz na aukcji internetowej. Dobrej jakości ubrania i dodatki cieszą się sporym zainteresowaniem. Możesz też oddać konkretną rzecz bliskiej osobie. Pod warunkiem, że jest w dobrym stanie. W ten sposób połączysz przyjemne z pożytecznym.

A na przyszłość, jeśli chcesz kupić kosztowną rzecz, niech to będzie coś ponadczasowego.Coś, co będziesz mogła założyć na wiele okazji. Przygotowałyśmy listę 10 klasyków, które powinnaś mieć w swojej szafie. Sprawdź je koniecznie.

Wymówka 4: założę to, jak schudnę!

argument, którego zadaniem z jednej strony jest zmotywować do zrzucenia wagi, a z drugiej tłumaczy ogromną liczbę ubrań w garderobie. Jednak przyznaj sama przed sobą. Ile rzeczy, które były za małe, odłożyłaś na dno szafy z myślą, że kiedyś znów będą pasować i faktycznie założyłaś? No właśnie. Niepotrzebnie sprawiają wrażenie, że masz mnóstwo ubrań, a tak naprawdę nie masz co na siebie założyć.

Wymówka 5: po domu będzie jak znalazł!

Twoja szafa jest podzielona na dwa obozy? Pierwszy składa się z ubrań do pracy i na specjalne wyjścia, a w drugim lądują ubrania do chodzenia po domu? Taka kategoryzacja tworzy błędne koło! Robiąc porządki, zamiast pozbyć się ubrań, których z jakichś powodów nie chcesz już nosić oficjalnie, wrzucasz je na półkę „po domu”. Pytanie tylko w jakim celu, skoro straciły w Twoich oczach? Dlaczego w domowym zaciszu masz chodzić w znoszonych, przyciasnych lub uszkodzonych rzeczach?

Niezależnie od tego, czy spędzasz czas w ogrodzie, kuchni czy na firmowym spotkaniu, zawsze warto wyglądać dobrze. Chociażby po to, by lepiej się poczuć. To udowodnione naukowo, że ubiór wpływa na samopoczucie i pewność siebie. Pielęgnuj je w każdej sytuacji!

Wymówka 6: przechowalnia wspomnień

Kolejną wymówką przed uszczupleniem zawartości szafy są „ubrania pamiątki”. Skąd się biorą? Mogą być prezentem od kogoś. Ale najczęściej pochodzą z wakacyjnych wyjazdów, kiedy zakupów dokonujesz pod wpływem impulsu. Co ciekawe, zazwyczaj są to sezonowe pozycje, które później się nie przydają i lądują na dnie półki. Jeśli masz takie ubrania w swojej garderobie, rozstań się z nimi bez żalu.

Wymówka 7: moda przecież wraca

Z tym argumentem nie będziemy się specjalnie kłócić. Fakt, branża fashion zatacza koło i co roku obserwujemy powtarzające się trendy z poprzednich lat. To jednak nie powód, by gromadzić w domu dziesiątki zbędnych ubrań. Tym bardziej że regularnie dokonujesz przecież nowych zakupów, prawda? Zwróć też uwagę na to, że choć konkretne motywy wracają raz na jakiś czas do łask, najczęściej występują w odświeżonej wersji. I jest wówczas tak, że mimo tego, iż masz już bluzkę w kratę, inwestujesz w kolejną.

Sukienki (sprawdź)

Wymówka 8: to się naprawi lub zaktualizuje

W ulubionej bluzce odpadły guziki? W sukience zepsuł się zamek? W spodniach odpruła się kieszeń? Uszkodzone rzeczy najczęściej odkładasz na bok z przekonaniem, że w wolnej chwili je naprawisz? Prawda jest jednak taka, że jeśli nie zrobisz tego od razu, później zapomnisz. I w ten sposób za jakiś czas zgromadzisz całkiem sporą kolekcję ubrań, których przeznaczeniem jest wegetacja.

Drugą kategorią ubrań, do „zaktualizowania” są te, które w danym momencie na Ciebie nie pasują. Schudłaś? Koszulę przecież można zwęzić, więc szkoda jej wyrzucać. Ulubione jeansy są za krótkie? Na szorty będą jak znalazł, więc oddasz je do obcięcia. Za jakiś czas. Jak znajdziesz wolną chwilę… To wszystko najczęściej puste obietnice, które sobie składasz. Nie pozwól, by przez nie w Twojej garderobie zapanował chaos.

Wymówka 9: przechowam dla córki

Zdarzyło Ci się zostawić w szafie ubranie, które postanowiłaś w przyszłości podarować swojej córce? Ta wymówka od sprzątania jest z założenia błędna. Dlaczego? Po pierwsze, moda się zmienia. Zanim Twoje dziecko dorośnie do konkretnej rzeczy, może być już passe. Po drugie, nie jesteś w stanie przewidzieć, jaką sylwetkę będzie miała córka. I po trzecie, być może najważniejsze: nie wiesz, jaki styl ubioru stanie się bliski sercu twego dziecka. Magazynowanie ubrań z zamysłem przekazania ich potomstwu mija się z celem.

O tym pamiętaj!

Uporządkowana garderoba to szczęśliwa kobieta! Jeśli do tej pory odkładałaś porządki w szafie, najwyższa pora, by zebrać się w sobie i wykształcić dobre nawyki. Gwarantujemy, że ułatwią Ci życie. Regularność i stanowczość to słowa klucze w dzisiejszych rozważaniach. Dzięki nim przeglądy ubrań i dodatków trwają dosłownie kilkanaście minut. A co najważniejsze, Ty masz świadomość, co znajduje się w Twojej szafie i bez problemu możesz tworzyć stylizacje na każdą okazję.

Jeśli chcesz skutecznie uszczuplić swoją garderobę, być może rozwiązaniem jest dla Ciebie garderoba kapsułowa? Przeczytaj koniecznie, dlaczego warto się nią zainteresować. I rzecz jasna, życzymy Ci powodzenia w skutecznym odchudzeniu swojej szafy!

Jeśli brak Ci motywacji do zrobienia gruntownej reorganizacji swojej szafy, zatrudnij nas! Poniżej znajdziesz link do oferty sezonowego przeglądu garderoby:

https://dressthesuccess.pl/indywidualny-przeglad-szafy/

Źródło zdjęć: Pinterest.com