Z artykułu dowiesz się m.in.:
- Jak pielęgnować cupro?
- Co to jest lyocel?
- Jakie są zalety modalu?
Wiedza na temat właściwości poszczególnych materiałów jest bezcenna. Dzięki niej możesz wybierać tkaniny, w których czujesz się najlepiej i które są naprawdę wysokiej jakości. Na blogu omówiłyśmy już m.in. bawełnę, kaszmir, len, jedwab, rayon. Teraz przyszedł czas na krótką charakterystykę cupro, modalu i lyocelu – trzech godnych uwagi tkanin, które dodatkowo są przyjazne środowisku.
Co to jest cupro?
Cupro to włókno sztuczne pochodzenia naturalnego. Wytwarzane jest z celulozy, która znajduje się w nasionach bawełny (podobnie z resztą jak wiskoza). Bardzo często (i chętnie) ubrania z tego materiału wybierane są jako zamiennik naturalnego jedwabiu.
Wady i zalety cupro
Cechą charakterystyczną cupro jest to, że świetnie się układa i jest przyjemnie miękki w dotyku. Co więcej, ma właściwości higroskopijne, dużą odporność na rozciąganie i wysokie temperatury. Ubrania z tego materiału można prać w pralce, są wytrzymałe. Po namoczeniu robią się stosunkowo ciężkie. Najlepiej suszyć je na płasko. Do wad cupro można zaliczyć z kolei niską sprężystość i nietrzymanie ciepła. Dlatego najczęściej z tej tkaniny szyje się odzież letnią, np. sukienki.
Rozkloszowana sukienka (sprawdź)
Co to jest lyocel?
Lyocel to tkanina znana również pod nazwą tencel i bardzo często nazywana jest „sztucznym jedwabiem”. Wytwarza się go ze sztucznego włókna celulozowego III generacji (celulozy drzewnej), a konkretnie z drewna eukaliptusowego. Do jego produkcji używa się nietoksycznego rozpuszczalnika (NMMO), który jest przyjazny środowisku.
Wady i zalety lyocelu
Lyocel jest materiałem miękkim, elastycznym, wytrzymałym i oddychającym. Świetnie sprawdza się w odzieży letniej i zapewnia komfort nawet w upalne dni. Ze względu na swoje właściwości jest bezpieczny dla alergików. Lyocel można prać w pralce, w temperaturze do 60 stopni. To materiał, który praktycznie się nie gniecie. Do rozprasowania ewentualnych marszczeń wystarczy użyć lekko nagrzanego żelazka. Lyocel jest tkaniną w 100% biodegradowalną. Ze względu na dość wysokie koszty produkcji, główną wadą ubrań z tego materiału może być cena.
Co to jest modal?
Modal jest włóknem celulozowym II generacji. To sztuczny materiał, do którego surowiec pozyskuje się z drewna bukowego, a następnie poddawany jest obróbce chemicznej. Ze względu na swoje właściwości często nazywany jest „ulepszoną wiskozą”.
Wady i zalety modalu
Modal jest tkaniną o wysokim poziomie higroskopijności. Dzięki temu gwarantuje duży komfort noszenia odzieży i bielizny uszytej z tego właśnie materiału. Dodatkowo jest wytrzymały i odporny na mechacenie oraz gniecenie. Na korzyść modalu przemawia delikatność i efektowny wygląd. A wszystko za sprawą lekkiego połysku, który dodaje tkaninie uroku. Poza tym jest miękki w dotyku, przyjazny skórze i dobrze układa się na ciele. Z tego materiału szyje się głównie elegancką odzież nocną (szlafroki, koszulki nocne), a także bieliznę.
Więcej o pielęgnacji modalu przeczytasz tutaj – klik.
Czerwona sukienka z paskiem (sprawdź)
Warto pamiętać, że…
Każda tkanina wymaga uwagi przy pielęgnacji i przechowywaniu. Dlatego, zanim przystąpisz do prania, prasowania czy suszenia odzieży, koniecznie zapoznaj się z metką. Producenci ubrań zamieszczają tam rekomendacje dotyczące pielęgnacji, których warto przestrzegać. Jeśli oczywiście zależy Ci na dobrej kondycji swojej garderoby przez dłuższy czas.
Przeczytaj także:
- Jak pielęgnować len?
- Jak pielęgnować kaszmir?
- 8 materiałów, które sprawią, że ubrania będą wyglądać szlachetnie
Źródło zdjęć: Pinterest.com