Czym charakteryzuje się styl na dandysa?

with Brak komentarzy

Z artykułu dowiesz się:

 • Skąd wziął się styl na dandysa?
 • Kim jest dandys?
 • Czym charakteryzuje się styl na dandysa?

Jest dowodem na to, że moda nie zna ograniczeń, jeśli chodzi o płeć. Stworzony przez mężczyzn, lecz z powodzeniem zaadaptowany przez kobiety. Jaka jest jego historia? Czym charakteryzuje się styl na dandysa? Kim jest współczesna dandyska? Sprawdź koniecznie!

Styl na dandysa – krótka historia

Styl na dandysa zapoczątkowali mężczyźni w XVIII wieku. I przez lata był on zarezerwowany wyłącznie dla nich. Z czasem jednak to się zmieniło i z dandyzmu zaczęły czerpać także kobiety. Określenie „dandys” od momentu, kiedy weszło do użycia, nie odnosiło się jedynie do sposobu ubierania się. Był to sposób na życie według określonych zasad, opozycja do wszechobecnej bylejakości i brania wszystkiego, co przynosi los.

Dandys był człowiekiem pełnym energii, który konsekwentnie dążył do perfekcji w każdym obszarze życia i starannie dobierał dziedziny, w których chciał się rozwijać. Był też uznawany za przesadnie poprawnego. A to dlatego, że nie uznawał kompromisów, dbał o detale, poświęcał im dużo uwagi. Estetyka i spójność w wyglądzie szła w parze ze sposobem działania i wyrafinowaną komunikacją z otoczeniem. To właśnie te elementy wyróżniały dandysów z tłumu. Symbolem kobiet dandysek były m.in. aktorki Marlena Dietrich i Greta Garbo.

 

 

Czarna sukienka do pracy (sprawdź)

A kim jest współczesna dandyska?

To kobieta, która dba o siebie kompleksowo. Dobrowolnie i w sposób świadomy narzuca sobie elegancki styl życia. Przykłada uwagę do wyglądu zewnętrznego i spokoju psychicznego. Żyje w harmonii ze sobą, co przekłada się na pewność siebie i budowanie wizerunku świadomej swoich możliwości indywidualistki. Jest ciekawa świata, doskonali się w wielu obszarach jednocześnie, chce wybić się ponad przeciętność i bylejakość. Co ważne: potrafi być wobec siebie krytyczna.

Czym charakteryzuje się styl na dandysa?

Dla nowoczesnej dandyski ubiór jest wizytówką. Narzędziem, które służy do kreowania wizerunku i wywierania określonego wrażenia. Cały ten proces jest świadomy i naturalny. To znaczy, że współczesna elegancka kobieta nie robi niczego na pokaz. Styl życia, który prowadzi, jest zgodny z jej poczuciem estetyki, potrzebami i wyznawanymi wartościami. W tworzeniu codziennych zestawów bazuje na starannie dobranych dodatkach, dopracowanej palecie kolorystycznej i eleganckich elementach garderoby. Każda stylizacja niezależnie od okazji jest przemyślana, a przez to doskonała.

 

Biała sukienka do pracy (sprawdź)

 

Jak ubiera się współczesna dandyska?

Dandyski XXI wieku sięgają po ponadczasowe klasyki ubioru na co dzień, inspirują się modą męską i łączą klasę z wygodą. To znaczy, że noszą świetnej jakości kobiece garnitury, dobrze skrojone marynarki i skórzane buty nie tylko od święta. Bez względu na okoliczności ich strój jest elegancki i dopracowany. Najczęściej wybierają stonowane kolory, choć nie stronią też od wyrazistych barw. Zawsze jednak komponują poszczególne elementy tak, by tworzyły spójną, przyjemną dla oka całość. Podobnie

Oto charakterystyczne elementy w garderobie dandyski:

 • żakiet lub dobrze skrojona marynarka,
 • garnitur,
 • koszula z długim rękawem i kołnierzykiem,
 • kamizelka od garnituru,
 • luźniejsze spodnie materiałowe,
 • koszula z żabotem lub kokardą wiązaną pod szyją,
 • koronkowa sukienka,
 • długi płaszcz o prostym kroju,
 • koszula z aksamitką pod szyją,
 • lakierowane buty na obcasie lub płaskie,
 • kapelusz,
 • minimalistyczna biżuteria.

 

Przeczytaj także: Co to znaczy być dobrze ubraną osobą?

Zdjęcia Pinterest: lisahahnbueck.com / thestylescribe.com / adore-vintage.blogspot.com