Elegancja i pieniądze. Czy mają ze sobą coś wspólnego?

with Brak komentarzy

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Co to jest elegancja?
  • Jak zachowuje się elegancki człowiek?
  • Czy bycia elegancką kobietą można się nauczyć?

Niektórzy myślą, że zasobność portfela decyduje o tym, jakim ktoś jest człowiekiem. I że za pieniądze można kupić wszystko. Część osób błędnie interpretuje jako synonimy bogactwo i elegancję. Prawda jest jednak taka, że jedno z drugim ma niewiele wspólnego. Co wpływa na postrzeganie jednych jako ludzi z klasą, a innych nie? Jakie czynniki składają się na elegancję? Czy można się jej nauczyć?

Czym jest elegancja?

Magia elegancji polega na tym, że nie da się zdefiniować jej jednym słowem. A nawet pojedynczym zdaniem. Składa się na nią wiele elementów, które razem tworzą unikatową jakość. Gdybyśmy miały określić, czym dla nas jest elegancja, napisałybyśmy, że to spokojne gesty, szczery uśmiech, pewna siebie postawa, zadbany wygląd, odpowiedni strój, idealnie dobrane dodatki, szacunek względem drugiego człowieka. To dobry gust, wytworność, zachowanie z klasą niezależnie od okoliczności. Pisałyśmy z resztą o tym w jednym z artykułów na blogu „Po czym rozpoznać klasę kobiety? 9 cech świadczących o elegancji”.

Elegancja nie jest rzucaniem się w oczy. Elegancja to pozostanie w pamięci.

Giorgio Armani

Elegancja to styl życia, który elektryzuje innych i jest podziwiany. Zauważyłaś może, że w tej krótkiej definicji ani razu nie zwróciłyśmy uwagi na kwestie finansowe? Celowo. Emanowanie pieniędzmi, manifestowanie bogactwa, chociażby przez luksusowe marki, nie powinno być utożsamiane z dobrym gustem i klasą.

Dopasowana czerwona sukienka (sprawdź)

Pieniądze i elegancja nie mają ze sobą nic wspólnego

Za to jakość i klasa już tak! Można wydać mnóstwo pieniędzy na przypadkowe rzecz marnej jakości. I w efekcie wyglądać przeciętnie. Nie warto mierzyć wartości odzieży, biżuterii czy innych dodatków przez pryzmat ceny. Zasada jest taka, że wysoka jakość to nie zawsze najwyższa cena!Miej tego świadomość. Na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów w przystępnym budżecie, które mają dobry skład i świetny krój. Cała sztuka polega na tym, by wiedzieć, gdzie szukać. I wybierać te, które są spójne z Twoją osobowością, wizerunkiem i potrzebami.

Elegancja to nie pokazywanie drogich marek

Niektórzy zakładają, że jeśli ubiorą się od stóp do głów w luksusowe marki, zyskają automatycznie miano osoby eleganckiej. Gdyby to było takie proste… Nie tędy droga do tytułu człowieka z klasą. Wizerunkowym faux pase jest obnoszenie się luksusowymi produktami w towarzystwie. To zwyczajny brak taktu, którym zyskuje się efekt odwrotny do zamierzonego. Zauważ, że marki cenione na świecie subtelnie ukrywają swoje logo. Pamiętaj, że jesteś konsumentem, a nie żywą powierzchnią reklamową.Logo wszyte do sukienki czy widoczne na torebce nie definiuje człowieka. Na blogu opracowałyśmy dla Ciebie poradnik „Jak wyglądać zamożnie i z klasą”. Jeśli temat Cię interesuje, zachęcamy do przeczytania.

Podkreślanie statusu i zasobności portfela jest w złym guście

Wspominałyśmy na wstępie, że cechami charakterystycznymi elegancji są: dyskrecja, prostota i umiar. Stać Cię na produkty z najwyższej półki? To świetnie. Mamy tylko jedną radę: nie obnoś się tym zbytnio w towarzystwie. Pomijamy tu kwestię jakości rzeczy, w które inwestujesz. Sam fakt emanowania bogactwem jest nie na miejscu. Takim zachowaniem dystansujesz się od innych ludzi. Krótko rzecz ujmując, mogą czuć się przy Tobie po prostu źle. Czy radzimy pozbyć się ubrań i dodatków, które sporo kosztowały? Oczywiście, że nie! Po to je kupiłaś, by ich używać. Ale rób to z głową (i z klasą).

Elegancka sukienka do pracy (sprawdź)

Elegancja nie ma nic wspólnego z popularnością marki/projektanta

Elegancja to umiejętność wyboru.Świadoma selekcja produktów, których na rynku jest przecież tak wiele.Marki zcałego świata walczą o Twoją uwagę, kusząc modnym designem, oryginalnym krojem, autorskimi projektami, atrakcyjnymi cenami. Angażują do współpracy osoby znane, artystów, celebrytów, nad których wizerunkiem podczas kampanii pracuje cały sztab profesjonalistów. Podejmując decyzję o zakupie,nie kieruj się tym, że na stronach internetowych, czy w mediach społecznościowych przewijają się ciągle te same marki. Lub tym, że coś jest chwilowo na topie. To wszystko działania marketingowe, które mają zachęcić do zakupu. Często rzeczy, które z ponadczasową elegancją nie mają nic wspólnego. Dlatego też warto jest inwestować w klasyki, a szczególnie w dodatki (torebka, pasek, portfel itd.).

Elegancji można się nauczyć

Taka jest prawda. Jak już wspomniałyśmy, na elegancję składa się wiele czynników. Strój jest tylko jednym z nich. Choć nie da się ukryć, że bardzo ważnym. Na szczęście tego, jak być kobietą z klasą, można się nauczyć. Czy jest to zadanie proste? To zależy, jak wielka jest Twoja determinacja. Przede wszystkim powinnaś podjąć działania dla samej siebie. Jeśli sumiennie nad sobą popracujesz, zmienisz nawyki i poczujesz się pewnie we własnym ciele, inni to zobaczą. Zachęcamy też do lektury poradników dotyczących dress code i czerpania inspiracji z otoczenia.

My też chętnie wesprzemy Cię działaniu. Zaczniemy od podstaw: poznasz swoją sylwetkę i kolory, które podkreślą Twoją urodę. Porozmawiamy o Twoich ubraniowych potrzebach: tych do pracy i tych na co dzień. Gruntownie przejrzymy garderobę i uszczuplimy ją o pozycje, które do Ciebie nie pasują. A jeśli zechcesz, wybierzemy się na wspólne zakupy. Sprawdź tutaj, jak możemy Ci pomóc.

I na koniec…

Elegancja to świadomy wybór. Na status kobiety z klasą trzeba sobie zapracować. Sztuka polega na dbałości o detale i kwestie pozornie niezwiązane z ubiorem. To coś więcej niż biała koszula i mała czarna. To sposób na życie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o elementach eleganckiego wizerunku, zajrzyj do tych artykułów:

Źródło zdjęć: Pinterest.com