Po czym rozpoznać klasę kobiety? 9 cech świadczących o elegancji

with Brak komentarzy

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Co wyróżnia kobietę z klasą?
  • Dlaczego warto dbać o swój wizerunek?
  • Jakie są cechy elegancji?

Jaki obraz pojawia Ci się przed oczami, kiedy słyszysz hasło „kobieta z klasą”? Na pewno widzisz osobę świetnie ubraną, zadbaną, z delikatnym makijażem i dopracowaną fryzurą. Ale wygląd zewnętrzny to nie wszystko! Elegancja przejawia się także w zachowaniu, kontaktach z drugim człowiekiem, umiejętnościach interpersonalnych. Jak więc zachowuje się kobieta z klasą? Po czym ją rozpoznać? Przekonaj się!

Znak rozpoznawczy nr 1: uprzejmość

Elegancka kobieta jest uprzejma. Z kulturą odnosi się do drugiego człowieka. Kobieta z klasą nie wstydzi się wypowiedzieć słów „proszę”, „dziękuję” i „przepraszam”, kiedy sytuacja tego wymaga. Uprzejmość jest bezcenna w kontaktach międzyludzkich. Dzięki niej buduje się pozytywne relacje. Ma też ogromne znaczenie w odbiorze społecznym danej osoby .

Osoby, które zachowują się uprzejmie, są postrzegane przez innych pozytywnie, budzą dobre skojarzenia. Warto też wspomnieć, że z psychologicznego punktu widzenia, osoby uprzejme łatwiej nawiązują nowe znajomości i wzbudzają zaufanie. To przekłada się na wzmocnienie pozytywnego wizerunku w każdej sferze, zarówno prywatnej jak i zawodowej. Umiejętność kulturalnego zachowania się jest bowiem jedną z kluczowych kompetencji człowieka.

Znak rozpoznawczy nr 2: empatia

Kobieta, która zasługuje na miano eleganckiej, jest osobą empatyczną i otwartą na ludzi. Ma do nich szacunek. Potrafi słuchać i jest zaangażowana w rozmowę z drugim człowiekiem. Nie definiuje zachowań innych przez pryzmat tylko i wyłącznie własnych doświadczeń. Stara się zrozumieć motywację swoich rozmówców, potrafi podzielić się słowem wsparcia. Kobieta z klasą wie, gdzie kończy się granica między zdrową empatią a współczuciem, które jest źle odbierane przez ludzi.

Spodnie damskie (sprawdź)

Znak rozpoznawczy nr 3: świadomość własnej wartości

Kobieta elegancka jest świadoma własnej wartości. Doskonale wie, na co ją stać i nie boi się realizować ani wyrazić swojej opinii. Dzięki temu, że wierzy w siebie i swoje możliwości osiąga sukcesy i jest wzorem do naśladowania. Samoocena kobiet z klasą jest wysoka, a wynika z konkretnych działań i ich wyników.

Świadomość własnej wartości jest bardzo ważnym czynnikiem zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Dzięki niej elegancka kobieta wie, jakie są jej mocne strony i jak efektywnie je wykorzystać. Zna także swoje słabości, co pozwala jej nad sobą pracować. Świadomość własnej wartości wiąże się też z zasadami, które wyznaje i według których żyje.

Znak rozpoznawczy nr 4: odnajduje się w każdej sytuacji

Elegancka kobieta zna zasady savoir vire i potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. Wie jak ubrać się na konkretną okazję, potrafi nawiązać kulturalną rozmowę z nowo poznaną osobą, ma świadomość, kiedy może pozwolić sobie na żart, a kiedy należy zachować powagę. Kobieta z klasą traktuje innych ludzi jak partnerów do rozmowy. Potrafi rozmawiać, nie neguje zdania innych.

Znak rozpoznawczy nr 5: zadbany wygląd

Nie można o nim zapomnieć. Elegancka kobieta wie, co to znaczy dobrze wyglądać i zdaje sobie sprawę z tego, że kreowanie wizerunku poprzez strój jest ważne. Wygląd (ubiór) jest dla niej synonimem profesjonalizmu, dlatego przykłada do niego ogromną wagę. Kobieta z klasą ceni sobie minimalizm. Dba o każdy detal, bo wie, że wizerunek nie jest dziełem przypadku. O tym „Jak być kobietą elegancką i zadbaną”, a także „Co to znaczy być dobrze ubraną kobietą” pisałyśmy w naszych poradnikach na blogu. Zajrzyj koniecznie.

Znak rozpoznawczy nr 6: szanuje opinie innych

Kobieta z klasą jest otwarta na ludzi, a tym samym na to, co mają jej do powiedzenia. Nie neguje opinii innych, ponieważ wie, że jest ona wynikiem indywidualnych doświadczeń. Co nie zmienia faktu, że ma swoje zdanie na dany temat. Potrafi argumentować swoje opinie i oddzielać fakty od wyobrażeń. Szanuje ludzi, którzy mają coś do powiedzenia, mimo tego, że niekoniecznie musi się ze wszystkim zgadzać. W dyskusji przytacza argumenty oparte na zdobytej wiedzy, doświadczeniu i faktach. Jest rzeczowa, nie ulega stereotypom.

Marynarka damska (sprawdź)

Bluzka damska (sprawdź)

Znak rozpoznawczy nr 7: dba o siebie i swoją prywatność

Elegancka kobieta pracuje nad sobą. Dba o dobre samopoczucie i swoje zdrowie. Celebruje życie i potrafi odpoczywać, bo wie, że na to zasługuje. Klasa przejawia się w tym przypadku w trosce o siebie, własne potrzeby i pragnienia. Wszystko to widać na zewnątrz. Elegancka kobieta słucha swojego organizmu, znajduje czas, by naładować baterie, potrafi zachować równowagę między życiem prywatnym i zawodowym.

Ceni sobie prywatność, a osobiste przeżycia zachowuje dla siebie i najbliższych jej osób. Kobieta z klasą nie czuje potrzeby dzielenia się każdym wydarzeniem ze swojego życia z innymi (obcymi) ludźmi. Identycznie podchodzi do spraw osobistych osób, z którymi współpracuje. Skupia się na tworzeniu pozytywnych relacji, ale bez ciekawości i wścibstwa.

Znak rozpoznawczy nr 8: asertywność

Elegancka kobieta wyraża swoje myśli i uczucia, które są zgodne z jej wewnętrznym systemem wartości. Asertywność przejawia się także w tym, że nie boi się powiedzieć „nie”. Nie ulega wpływom i świadomie podejmuje swoje decyzje. Jeśli coś jest niezgodne z jej zasadami, potrafi odmówić. Należy jednak zaznaczyć, że robi to w sposób kulturalny i neutralny. Nie poddaje się zdaniu większości, co jest wyrazem silnego charakteru i pewności siebie.

Znak rozpoznawczy nr 9: otwartość na nowe doświadczenia

Elegancja niejedno ma imię. Kobieta z klasą o tym wie, dlatego szuka jej w różnych dziedzinach życia i sztuce. Jest otwarta na nowe przeżycia i doświadczenia. Chętnie poszerza własne horyzonty i odkrywa dotąd nieznane. Wychodzi poza swoją strefę komfortu bez strachu, za to z ciekawością. Czerpie radość ze wszystkiego, co ją otacza. Dostrzega piękno świata i pielęgnuje swoją wrażliwość. Dzięki temu wszystkiemu pogłębia swoją wiedzę i rozwija umiejętności interpersonalne. Wszystko to sprawia, że rozmowa na rozmaite tematy w towarzystwie nie jest dla niej przykrym obowiązkiem, a przyjemnością.

I na koniec…

Bycie elegancką kobietą nie kończy się na nieskazitelnym wyglądzie. Bycie elegancką kobietą zobowiązuje. Na tę opinię w towarzystwie trzeba sobie zasłużyć. Pamiętaj, że wszystko zaczyna się w głowie. Najważniejsze, to być sobą i realizować się według własnych wartości. Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat dobrych manier, polecamy lekturę „Współczesne maniery, czyli jak się zachowywać w drodze na szczyt” autorstwa D. Johnson, L. Tyler oraz książki związane z psychologią sukcesu, chociażby „Pełna moc możliwości” Jacka Walkiewicza. Miłego czytania!

Źródło zdjęć: Pinterest.com