Jak dbać o bawełnę?

with Brak komentarzy

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak pielęgnować bawełnę?
  • Co to jest bawełna?
  • Jakie są wady i zalety bawełny?

Często słyszy się, że bawełniane bluzki są idealne na lato, a w podkoszulki z tego materiału warto inwestować. Niekiedy przymierzając ubrania i czytając metki, zastanawiamy się, który materiał będzie lepszy, jak zachowa się w praniu i czy w dobrej kondycji posłuży nam więcej, niż jeden sezon. Jeśli i Ty masz czasem takie wątpliwości, czytaj dalej! Odpowiemy na pytanie, jak dbać o bawełnę, aby ubrania służyły dłużej, niż jeden sezon.

Co to jest bawełna?

Każdy o niej słyszał, ale nie wszyscy wiedzą, czym właściwie jest i z czego się ją wytwarza. A więc, co to jest bawełna? To naturalne kłębuszki włókna otaczające nasiona rośliny o tej samej nazwie. Na właściwościach bawełny poznano się już setki lat temu, a jej szerokie zastosowanie bardzo szybko sprawiło, że stała się ona popularna. Aktualnie bawełna jest jedną z najważniejszych i najbardziej pożądanych roślin uprawianych na całym świecie.

Współcześnie bawełnę wykorzystuje się głównie w przemyśle tekstylnym, do produkcji ubrań, bielizny i innych elementów damskiej oraz męskiej garderoby. Poza tym ze względu na swoje właściwości wchłaniające znalazła także zastosowanie przy wytwarzaniu materiałów opatrunkowych. Włókna bawełny wykorzystywane są również do produkcji między innymi przędzy, dzianin, waty, celulozy, filtrów do kawy, sieci rybackich, produktów kosmetycznych i mnóstwa innych rzeczy, z którymi mamy styczność lub używamy na co dzień.

Sukienka (klik)

Spodnie (klik)

Gdzie produkuje się bawełnę?

Największe plantacje bawełny zlokalizowane są w Indiach, Turcji, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Uzbekistanie, Pakistanie, Egipcie, Brazylii czy Meksyku. Ale zaznaczyć należy, że bawełnę produkuje się niemal na każdym kontynencie, także w państwach europejskich. W dzisiejszych czasach zbiera się ją głównie maszynowo i w taki też sposób obrabia oraz przygotowuje do dalszego wykorzystania.

Rodzaje bawełny

Istnieje wiele rodzajów bawełny. Można wyróżnić wśród nich kilka podstawowych. Kreton – wykorzystywany jest do produkcji koszulek, bluzek, sukienek, czyli na ogół lekkich ubrań, a także pościeli. Satyna – znalazła zastosowanie głównie w szyciu pościeli i to właśnie z nią jest najbardziej kojarzona. Woal – sprawdza się w produkcji firanek i ubrań. Gabardyna z kolei przeznaczona jest do szycia spódnic, marynarek, a także płaszczy, czyli odzieży nieco cięższej. Drelich – ze względu na wysoką wytrzymałość, wykorzystuje się do produkcji m.in. ubrań roboczych, lekkiego wojskowego munduru czy tapicerki.

Oprócz nich do znanych i powszechnie stosowanych rodzajów tkanin bawełnianych należy zaliczyć także batyst, perkal, popelinę, ryps, korę, pikę, gabardynę, teksas, flanelę, muślin, welwet, organdynę, aksamit. Warto wiedzieć, że tkaniny bawełniane są wzbogacane domieszkami innych włókien, by ulepszyć ich naturalne właściwości. Nie wpływa to w żaden sposób na obniżenie ich jakości.

Zalety bawełny

Pisząc o zaletach bawełny, koniecznie trzeba zaznaczyć to, że jest ona bardzo odporna na rozciąganie, zarówno na sucho, jak i mokro. Dzięki temu nie musimy się martwić, że ubrania z tego materiału stracą swój kształt, chociażby podczas częstego prania. Bawełna charakteryzuje się także wysoką higroskopijnością. To znaczy, że jest w stanie wchłonąć pewną ilość pary wodnej bez efektu mokrego materiału. Jest to bardzo istotne chociażby latem, kiedy słupki rtęci na termometrach szybują mocno do góry, mimo to chcemy zachować estetyczny i świeży wygląd odzieży w ciągu dnia.

Bawełna skutecznie zatrzymuje ciepło. Jest to oczywiście uzależnione od jej rodzaju. Tak więc, jeśli jesteście zmarzluchami, wybierzcie grubszą bawełnę, która bardziej kumuluje ciepło. Z kolei, jeśli zimno Wam niestraszne i nie chcecie się przegrzewać niezależnie od pory roku, wybierzcie tę cieńszą opcję. Co więcej, materiał ten jest odporny na działanie wysokich temperatur. Dlatego nie musicie obawiać się przypalenia ulubionej bluzki czy koszuli podczas prasowania nawet pod mocno nagrzanym żelazkiem.

Warto także wiedzieć, że bawełna jest materiałem „oddychającym”, bezpiecznym i przyjaznym dla alergików oraz osób, które łatwo się uczulają. Jeśli więc inne materiały powodują na waszej skórze podrażnienia, zaczerwienienia lub innego rodzaju dyskomfort, bawełna jest dla Was bardzo dobrą alternatywą. Jej zaletą jest także to, że wykonane z niej ubrania można prać w pralce bez obaw, że wirowanie czy temperatura w jakiś sposób je uszkodzą.

Bluzka (klik)

Bluzka (klik)

Wady bawełny

Jedną z często wskazywanych wad bawełny jest szybkość i łatwość w gnieceniu. Wiąże się to z tym, iż jej włókna są mało sprężyste, więc w miejscu zagniecenia pozostaje widoczny ślad. Dlatego też ubrania z bawełny wymagają częstego prasowania. Drugą problematyczną dla niektórych kwestią może być to, że w porównaniu do innych materiałów, czas wysychania bawełny jest nieco dłuższy.

Są to wszystko jednak cechy mało istotne z punktu widzenia użytkowania bawełnianych materiałów. Zdecydowanie więcej zalet przemawia za inwestycją w odzież wykonaną z bawełny. Ewentualne niedogodności związane chociażby z prasowaniem wynagradza wygoda noszenia i łatwość utrzymania ubrań w czystości.

Jak prać bawełnę?

Na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi, ponieważ jak już wcześniej zaznaczyłyśmy, istnieje wiele rodzajów bawełny, o które trzeba dbać w nieco odmienny sposób. Choć na metce podana jest informacja o 100% zawartości bawełny, to należy zdać sobie sprawę z tego, że tkanina tkaninie nigdy nie będzie równa. A wiąże się to z tym, że niektóre z nich posiadają domieszki poliestru czy elastanu, które wpływają na użytkowanie i pielęgnację.

Są jednak pewne zasady prania bawełnianych ubrań, które warto stosować, by cieszyły się one dobrą formą przed długi czas. Po pierwsze, warto oddzielać ciemne ubrania od jasnych. Uchroni Was to przed ewentualnym zafarbowaniem czy odbarwieniem. Po drugie, bluzki i koszulki z nadrukami dobrze jest przewrócić na lewą stronę. Trzeba jednak mieć na uwadze, że takie nadruk podczas wirowania mimo wszystko mogą się uszkodzić, np. pomarszczyć lub wykruszyć.

Bawełniane rzeczy najlepiej prać w pralce na dedykowanym jej programie lub opcji eco. Optymalną temperaturą prania jest 30 lub 40 stopni. Wyższą temperaturę możesz ewentualnie zastosować do białych ręczników, by zachować kolor lub pościeli.

No i na koniec przypomnienie, że zawsze warto zapoznać się z metką wszytą do konkretnego ubrania. Znajdziecie na niej przydatną wiedzę na temat tego, jak należy obchodzić się z odzieżą, co może jej zaszkodzić, a jakie działanie jest jak najbardziej wskazane. Te bezcenne informacje od producenta warto stosować, jeśli chcecie utrzymać ulubioną bluzkę, sukienkę czy spodnie w dobrej kondycji. Każda tkanina, również bawełna, ma swoje wymagania.

Jak zatem dbać o bawełnę?

Pranie jest pierwszym etapem odświeżenia bawełnianych ubrań. Lecz kolejne kroki, czyli suszenie bawełny oraz właściwe przechowywanie bawełnianej odzieży jest równie ważne. Dzięki odpowiedniemu postępowaniu z tkaniną można cieszyć się jej pięknym wyglądem przez długi czas.

Suszenie bawełny nie jest zbyt wymagające. Wystarczy, że po wyciągnięciu z pralki porządnie strzepiecie ubranie i równo rozwiesicie je na suszarce lub sznurku. Kolorowych ubrań czy jeansów nie należy wystawiać na pełne słońce, gdyż może ucierpieć na tym ich barwa.

Kwestia prasowania jest o tyle prosta, że tak jak już wspominałyśmy, bawełna łatwo się poddaje. A jeśli po wypraniu dobrze strzepiecie jeansy lub podkoszulki, po wyschnięciu nie trzeba będzie wcale ich prasować. Jeśli jednak ubranie się pogniecie, wystarczy ustawić żelazko na moc dedykowaną bawełnie i przeprasować je na prawej stronie (z wyłączeniem np. T-shirtów z nadrukami).

Jeśli chodzi o przechowywanie bawełnianych ubrań, nie ma specjalnych wytycznych. Mogą być złożone na półce lub wisieć w szafie. Warto tylko zainwestować w łagodnie zakończone wieszaki, by nie zaciągnąć delikatnych tkanin.

Mamy nadzieję, że taka porcja wiedzy przekonała Was, że inwestycja w bawełnianą odzież jest dobrym wyborem. Tkanina ta ma w sobie wszystko, czego potrzeba, by ubrania prezentowały się ładnie i były wygodne. Jest delikatna i bezpieczna dla skóry, nie elektryzuje się, łatwo utrzymać ją w czystości i nie jest wymagająca w pielęgnacji. Od Was zależy, który rodzaj bawełny będzie Waszym numerem jeden.

Źródło zdjęć: Pinterest.com