Jak dbać o skórzane torebki? Poradnik

with Brak komentarzy

Z artykułu dowiesz się m.in.:

 • Jak dbać o skórzaną torebkę?
 • Jak prawidłowo wyczyścić torebkę ze skóry?
 • Jakich preparatów używać do skórzanych torebek?

Elegancka skórzana torebka jest synonimem elegancji. To także inwestycja na lata. Może być pięknym uzupełnieniem stylizacji na różne okazje: zarówno do pracy, jak i na specjalne uroczystości. Co więcej, jest wytrzymała i praktyczna. Jeśli chcesz, by torebka ze skóry służyła Ci w dobrej kondycji przez długi czas, powinnaś zadbać o jej właściwą pielęgnację.

5 etapów czyszczenia skórzanej torebki

 1. Przygotowanie

Pierwszym krokiem, który powinnaś wykonać, zanim przejdziesz do czyszczenia swojej skórzanej torebki, jest jej dokładne opróżnienie. Wyjmij z niej dosłownie wszystko. Sprawdź, czy w kieszonkach nie zalegają drobne pieniądze, biżuteria lub drobne śmietki. Możesz odwrócić ją do góry nogami, wywinąć podszewkę i delikatnie wytrzepać.

 1. Czyszczenie wnętrza

Jeśli regularnie dbasz o swoją skórzaną torebkę, jej wnętrze najczęściej będzie potrzebować jedynie odświeżenia. W tym przypadku sprawdzi się lekko zwilżona szmatka, którą zbierzesz kurz i drobne śmietki. Jeśli natomiast wnętrze (podszewka) jest mocniej zabrudzona, wówczas konieczne będzie sięgnięcie po płyn do prania delikatnych tkanin lub piankę do tapicerki. Wystarczy niewielką ilość detergentu na szmatkę i delikatnie pocierać poplamione miejsce. A następnie pozostawić skórzaną torebkę do wyschnięcia.

Elegancka sukienka midi (sprawdź)

 1. Czyszczenie na zewnątrz

Naturalna skóra jest wytrzymała, ale nie wybacza błędów w czyszczeniu i pielęgnacji. Dlatego, zanim plamę na skórzanej torebce potraktujesz przypadkowym środkiem chemicznym, dobrze się zastanów. W sklepach z galanterią skórzaną dostępnych jest mnóstwo preparatów do profesjonalnego czyszczenia. Pamiętaj jednak, że każdy z nich różni się składem. Wynika to z rodzaju skóry, do której są przeznaczone.

Poza gotowymi produktami możesz także wypróbować domowe sposoby na pozbycie się plam ze skórzanej torebki. Polecana jest tutaj mieszanka wody z octem. Wystarczy nasączyć nią bawełnianą szmatkę i delikatnie pocierać zabrudzone miejsce, a następnie pozostawić skórzaną torebkę do wyschnięcia.

 1. Natłuszczenie

Pierwszą zasadą pielęgnacji skórzanych torebek jest odpowiednie natłuszczanie. Pozwala ono zachować świetny wygląd materiału i nasycony kolor. Nawilżanie spełnia także dodatkowe funkcje ochronne: zapobiega pęknięciom, chroni skórzaną strukturę przed zarysowaniami i kruszeniem marszczeń. Do natłuszczenia skórzanej torebki świetnie nadają się naturalne oleje: rycynowy, lniany, a także wosk pszczeli lub roztwór z gliceryny. Wybór konkretnej opcji jest ZAWSZE uzależniony od rodzaju skóry.

 1. Impregnacja

Jeśli chcesz uodpornić skórzaną torebkę na uszkodzenia mechaniczne, zaimpregnuj ją dobrej jakości pastą lub woskiem. Dla zachowania efektu zabieg ten warto powtarzać średnio co 3 miesiące. Dzięki niemu torebka będzie wyglądać pięknie mimo częstego użytkowania.

Elegancka koronkowa sukienka do kolan (sprawdź)

Czyszczenie skórzanej torebki — o tym pamiętaj:

 • środki do czyszczenia i pielęgnacji należy dobierać zawsze pod rodzaj skóry, z której wykonano torebkę,
 • zawsze przed rozpoczęciem czyszczenia zapoznaj się z zaleceniami producenta umieszczonymi na metce,
 • skórzana torebka nie lubi wilgoci,
 • po każdym etapie czyszczenia skórzanej torebki pozostaw ją do całkowitego wyschnięcia,
 • barwione materiały (np. jeans) mogą pozostawić na skórzanej torebce trudne do usunięcia przebarwienia,
 • nie należy wystawiać skórzanej torebki na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas,
 • nie należy namaczać skórzanej torebki w wodzie.

Przeczytaj także poradnik: Jak pielęgnować skórzane buty?

Źródło zdjęć: Pinterest.com