Jak odkryć własny styl? – poradnik

with Brak komentarzy

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Co to jest styl?
  • Jak odnaleźć własny styl ubierania się?
  • Co może pomóc w skompletowaniu wymarzonej garderoby?

Czym jest styl?

Niektórzy mają tendencję do spłycania znaczenia słów „styl” i „stylowy”. Wiele osób interpretuje je też na równi z określeniami „moda” i „modny”. A one wcale nie są tożsame. No więc jak je odróżnić?

Styl wynika z charakteru, osobowości, nastawienia do świata i życia, wykonywanego zawodu, sposobu wyrażania siebie… Jest więc znacznie szerszym pojęciem i mocno indywidualnym. Moda natomiast kręci się wokół produkcji ubrań i dodatków, które są rekomendowane na konkretny sezon przez światowych projektantów i całą branżę odzieżową. Jest dynamiczna, podlega szybkim zmianom, służy jako źródło inspiracji do kreowania wizerunku poprzez strój.

 

 

Jak odnaleźć własny styl ubierania się?

Doskonale rozumiemy kobiety (i mężczyzn), które zapytane o styl ubierania się, nie mają pojęcia, co odpowiedzieć. Jak się określić? Do czego odnieść, kiedy w głowie mętlik, a w szafie panuje (najczęściej) chaos? Po pierwsze warto uświadomić sobie, że zdefiniowanie własnego stylu to proces, na który według nas składa się kilka etapów. Oto one:

1. Poznaj swoje mocne strony

W odkryciu głównego stylu bezcenna jest świadomość tego, jakie kolory i fasony ubrań służą Ci najbardziej. Jeśli nie do końca wiesz, jak samodzielnie określić paletę barw, możesz skorzystać z profesjonalnej analizy kolorystycznej. Jej efektem jest nie tylko raport dotyczący kolorów pasujących do Twojej urody, ale także szczegółowo opisane 2 ponadczasowe style, które możesz z powodzeniem zaadaptować na swoje potrzeby. Bardzo często nawet nie zdajesz sobie sprawy, że są Ci bliskie. Możliwe też, że mniej lub bardziej świadomie inspirujesz się nimi na co dzień.  Analiza jest zatem jak drogowskaz wskazujący, w którym kierunku warto pójść i uczy jak tego dokonać.

A jeśli potrzebujesz wsparcia w doborze najlepszych krojów dla Twojej figury, rozważ też analizę sylwetki. Podczas każdej konsultacji wyposażamy nasze klientki w wiedzę, która umożliwia im podkreślenie urody w naturalny sposób i przemyślane kreowanie własnego wizerunku.

Dowiedz się więcej: Analiza kolorystyczna online i analiza sylwetki

2. Słuchaj siebie i obserwuj

Nie trać czasu i pieniędzy na odzież, w której czujesz się źle. A także na taką, w której nie do końca podobasz się sobie w lustrze, ale „wypada” ją mieć. Kupowanie rzeczy tylko dlatego, że są aktualnie na topie, jest po prostu bezcelowe. Jak mawiała Coco Chanel „moda przemija, styl pozostaje”. Stawiaj więc na ubrania, które sprawiają, że jesteś sobą, podnoszą Twoje poczucie kobiecości i atrakcyjności.

 

 

3. Eksperymentuj, ale zadbaj o spójność

„Znamy się o tyle, o ile nas sprawdzono.” A konkretnie: o tyle, o ile sama się sprawdzisz. A więc eksperymentuj. Nie bój się sięgać po elementy charakterystyczne dla różnych stylów, które wpadają Ci w oko. Mimo, że na co dzień ubierasz się inaczej. Wiedz też, że styl nie jest czymś, co odkrywamy raz i zostaje z nami na całe życie. Podejście do mody, wizerunku i ubrań na przestrzeni lat ewoluuje razem z Tobą. Podobnie z resztą jak Twoje ciało.

Warto natomiast zadbać o jedną rzecz. Konkretnie chodzi o spójną garderobę. Inspiruj się, eksperymentuj, ale równocześnie zwróć uwagę, by w kolorach, wzorach i fasonach, panowała harmonia.

Buduj szafę tak, by wszystkie ubrania do siebie pasowały. Dzięki temu będziesz mogła każde z nich dowolnie łączyć w zależności od potrzeb i okazji. Garderoba komponowana na bazie konkretnych kolorów, fasonów, wzorów i w odpowiednim stylu, staje się ona ponadczasowa i bezproblemowa. Sprawia, że wszystko do siebie pasuje, a poranne rozterki ubraniowe odchodzą w zapomnienie. Brzmi jak sen? Właśnie tym charakteryzuje się tzw. szafa kapsułowa.

4. Rób przemyślane zakupy

Więcej ubrań w szafie wcale nie oznacza, że zawsze będziesz miała co na siebie włożyć. A już z pewnością ich liczba nie definiuje (a przynajmniej nie powinna) Twojego poczucia kobiecości. Zakupy staraj się planować z wyprzedzeniem, np. po sezonowych porządkach. Dzięki temu będziesz wiedziała, co już masz, a czego Ci brakuje. Zachęcamy, by każdej rzeczy, którą zabierasz do przymierzalni, towarzyszyło pytanie: „czy mam w domu ubrania (najlepiej kilka), z którymi będę mogła ją zestawić?”.

Przeczytaj także: 8 negatywnych nawyków zakupowych

5. Regularnie przeglądaj garderobę

Sprzątanie szafy to jedno. Jest konieczne, jeśli zależy Ci, by na półkach i wieszakach znajdowały się rzeczy, które są w dobrej kondycji i których faktycznie używasz. Druga sprawa dotyczy organizacji przestrzeni w garderobie. Wybierz system sortowania odzieży i dodatków, który ułatwi Ci kompletowanie stylizacji, np. kategoriami (sukienki, spódnice, koszule itd.) lub okazjami (do pracy, na wieczór, na co dzień itd.).

Nasza rada: Zmiany są dobre ☺ Nie należy się ich bać. Jeśli czujesz, że z jakiegokolwiek powodu potrzebujesz metamorfozy związanej ze stylem, po prostu ją przeprowadź.

 

 

Jak odkryć własny styl? Słówko na koniec

To całkowicie naturalne, że każda z nas czerpie więcej niż z jednego stylu. Co więcej, równocześnie z powodzeniem można łączyć ich ze sobą nawet kilka. Sposób, w jaki się ubierasz, jest przecież uzależniony od wielu czynników m.in. od okazji, osobowości, sylwetki i aktualnych potrzeb. Absolutnie nie musisz się ograniczać. Najważniejsze jest to, byś zawsze czuła się kobieco, pewnie i naturalnie.

Chciałabyś poznać główne style w modzie? A może masz już swoje ulubione i szukasz inspiracji? Opisy wraz ze wskazówkami jak się ubierać znajdziesz tutaj.

 

Źródło zdjęć: galmeetsglam.com / theimpression.com / elle.com