Jak pielęgnować kaszmir?

with Brak komentarzy

Z artykułu dowiesz się m.in.:

 • Co to jest kaszmir?
 • Jakich środków używać do prania kaszmiru?
 • Jak dbać o kaszmirowe ubrania?
 • Jak przechowywać odzież z kaszmiru?

Kaszmir to zdecydowanie materiał warty inwestycji, jeśli chcesz wyglądać elegancko i z klasą. U niektórych zagościł już na stałe w szafie, ale co niektórzy nadal marzą, by mieć w garderobie kaszmirowy sweter, płaszcz lub szal. Decyzja o zakupie każdej z tych rzeczy wiąże się inwestycją. Nie bez powodu tkanina ta zyskała status luksusowej i drogiej. Zanim zostaniesz posiadaczką jakiegokolwiek kaszmirowego produktu, warto zaopatrzyć się w wiedzę na temat jego pielęgnacji. Jakich działań unikać, by zachować piękny wygląd tej wyjątkowej tkaniny? Jak pielęgnować kaszmir? Co to w ogóle jest kaszmir?

Co to jest kaszmir?

Prawdziwy kaszmir jest naturalnym włóknem bardzo wysokiej jakości. To rodzaj wełny, który pozyskuje się z kozy kaszmirskiej. Zwierzęta te hodowane są w specyficznych warunkach przede wszystkim w Azji, a konkretnie w Himalajach. Dostęp do kaszmiru jest ograniczony, a proces wytwarzania skomplikowany. Oba te czynniki automatycznie przekładają się na finalnie wysoką cenę produktu.

Kaszmir jest surowcem najdroższym na świecie. Nie mniej jednak atuty, które posiada, rekompensują inwestycję. Odzież z kaszmiru jest idealnie miękka, delikatna i miła w dotyku. Prezentuje się szlachetnie, a lekki połysk dodaje jej elegancji. Odpowiednio pielęgnowana może służyć w świetnej kondycji przez wiele lat.

Dopasowana sukienka do pracy (sprawdź)

Jak dbać o ubrania z kaszmiru?

Odzież z kaszmiru wymaga szczególnej uwagi. Nie ma znaczenia, czy w grę wchodzi płaszcz, sweterek,  czapka czy szalik. Z każdym kaszmirowym elementem powinnaś obchodzić się uważnie i delikatnie. A więc jak dbać o ubrania z kaszmiru?

Jak prać kaszmir?

Częstotliwość prania kaszmirowych ubrań jest uzależniona od tego, jak często ich używasz. Jeśli np. sweterek zakładasz sporadycznie i na krótko, zazwyczaj wystarczy po prostu odświeżenie, np. wywietrzenie chodnym powietrzem. Jeśli jednak zauważysz plamy lub poczujesz nieprzyjemny zapach, wówczas konieczne jest pranie.

Ubrania z kaszmiru najlepiej prać ręcznie (ugniatając materiał) lub w pralce w temperaturze nie wyższej niż 30°. Sprawdzi się tu program do rzeczy delikatnych lub dedykowany odzieży z wełny.  W obu przypadkach element garderoby należy dla bezpieczeństwa przewrócić na lewą stronę.Jeśli decydujesz się na pranie ręczne,pamiętaj, że powinno ono trwać krótko, a ubrań nie należy trzeć i wykręcać. Takim działaniem możesz uszkodzić delikatne włókna. Aby pozbyć się nadmiaru wody,zawiń wypraną rzecz w ręcznik i delikatnie odciśnij.

Do prania rekomenduje się stosowanie łagodnych płynów, które dedykowane są ubraniom z wełny. Ostre środki mogą spowodować pęcznienie i filcowanie się materiału. Ostatnim etapem prania jest płukanie. Najlepiej wykonaj je kilka razy czystą, chłodną wodą.

Jak suszyć kaszmir?

Przede wszystkim pamiętaj, że: kaszmirowych ubrań nie należy wirować, by odsączyć nadmiar wody! Możesz je za to wysuszyć na dwa sposoby.

Sposób 1:Ubrania i dodatki z kaszmiru zawsze susz na płasko.Tkanina ta jest podatna na rozciąganie, szczególnie kiedy jest mokra. Dlatego po wyjęciu odzieży z pralki, połóż je na płaskiej powierzchni, wyścielonej ręcznikiem. I pozostaw do wyschnięcia. Co jakiś czas możesz obracać każdą z rzeczy na drugą stronę.

Sposób 2: Akcesoria i odzież z kaszmiru możesz też suszyć w suszarce w specjalnym programie do wełny.Również w tym przypadku po wyciągnięciu rzeczy z bębna, warto rozłożyć je chociaż na chwilę na czymś równym.

Sukienka do pracy (sprawdź)

Jak przechowywać ubrania z kaszmiru?

Kaszmirowe swetry najlepiej przechowuj złożone na półce. Dzięki temu zachowają swój pierwotny fason i będą idealnie leżeć na sylwetce. Rozwieszając je na wieszakach, ryzykujesz odkształcenie materiału, którego ciężko będzie się pozbyć.

Ważną kwestią związaną z przechowywaniem ubrań z kaszmiru jest też to, że materiał ten przyciąga mole. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się niechcianych mieszkańców w szafie, włóż do niej woreczki z suszoną lawendą. Najlepiej jednak przechowuj kaszmirowe akcesoria i ubrania w ochronnym pokrowcu.

Pielęgnacja kaszmirowych ubrań – o tym warto pamiętać

 • Jeśli decydujesz się na pranie kaszmiru w pralce, bęben wypełnij ubraniami tylko w połowie.
 • Kaszmir jest materiałem, który nie powinien długo moczyć się w wodzie.
 • Chcesz dodatkowo zabezpieczyć kaszmirowy sweterek podczas prania w pralce? Włóż go do czystej poszewki.
 • Ubrań z kaszmiru nie należy wykręcać na siłę ani trzeć.
 • Do prania nie używaj płynów zmiękczających. Kaszmir to tkanina, która z natury jest miękka w dotyku.
 • Aby usunąć zmechacenia z powierzchni kaszmirowego sweterka, wykorzystaj golarkę do ubrań.
 • Czytaj metki! To właśnie na nich producent zamieszcza informacje dotyczące m.in. prania, suszenia, prasowania i konkretnej rzeczy.
 • Jeśli na kaszmirowym sweterku pojawią się zagniecenia, „wyprasuj je” parą. Nie zaleca się prasować tej tkaniny gorącym żelazkiem.

Źródło zdjęć: Pinterest.com