Jak pielęgnować len?

with Brak komentarzy

Z artykułu dowiesz się m.in.:

 • Jakim materiałem jest len?
 • Jak prać len?
 • Jak prawidłowo dbać o lniane ubrania?
 • Czy lniane ubrania są dla Ciebie?

Większość osób mówi o nim w samych superlatywach. Jest przewiewny, lekki, stylowy i idealnie sprawdza się latem. Len należy do materiałów wysokiej jakości, zatem prezentuje się elegancko i pozwala na level-up naszej garderoby.  Absolutnie nie powinnaś utożsamiać go z  tanimi produktami. Len to jedna z tkanin, którą kochają kobiety i mężczyźni za długą listę zalet. Masz ubrania z tego materiału w swojej garderobie? A może dopiero planujesz zakup? Jeśli tak, koniecznie dowiedz się, jak dbać o odzież z lnu.

 

Elegancka sukienka wizytowa (sprawdź)

 

Co to jest len?

Len jest tkaniną wytwarzaną z naturalnego roślinnego włókna, które pozyskuje się z łodygi lnu. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów lnianych materiałów: czysta przędza, z domieszką wełny, bawełny lub poliestru. Dodatek innych nici sprawia, że właściwości lnu są udoskonalane. Czym więc charakteryzuje się lniany materiał?

Jest przyjemnie miękki w dotyku, nie podrażnia skóry i pozwala jej oddychać. Nie mechaci się, nie rozciąga i wyróżnia go duża wytrzymałość. Len to tkanina, która ma wysoką odporność na powstawanie przetarć, a dodatkowo jest antyalergiczna i ma właściwości antybakteryjne. Świetnie pochłania wilgoć, natomiast latem chłodzi rozgrzaną skórę.

Jak dbać o lniane ubrania?

Len to ceniony materiał, który odpowiednio pielęgnowany, gwarantuje komfort użytkowania przez lata. Ale nie tylko. Odzież z lnu jest elegancka i prezentuje się szlachetnie. Upływ czasu dodaje jej uroku. Jeśli więc chcesz cieszyć się dobrą kondycją swojej garderoby, koniecznie dowiedz się, jak dbać o lniane ubrania.

Jak prać len?

Pranie lnianych ubrań powinno przebiegać w 5 etapach: namoczenie, pranie właściwe, płukanie, wirowanie, krochmalenie. Nie masz czasu wykonywać każdego z tych kroków za każdym razem? Dobra wiadomość jest taka, że ubrania z lnu możesz bez obaw prać po prostu w pralce. Maksymalna temperatura wody to w tym przypadku 40 stopni. Do prania zaleca się stosować delikatne środki. Najlepiej, jeśli wszystkie ubrania są z tego samego materiału. Jeśli decydujesz się na ręczne pranie ubrań z lnu, pamiętaj, by ich mocno nie wykręcać i nie trzeć.

Jak suszyć len?

Ta naturalna tkanina kiepsko znosi ekstremalne warunki. Dlatego nie wystawiaj lnianych ubrań na pełne słońce lub silny wiatr. Co prawda wyschną szybciej, ale włókna mogą ulec zniszczeniu i odkształceniu. A tego z pewnością chcesz uniknąć. Jak więc bezpiecznie suszyć len? Możesz to zrobić na 2 sposoby:

 • w suszarce automatycznej – ustawiając niską temperaturę i krótki program,
 • w sposób tradycyjny – układając wilgotną rzecz na płaskiej powierzchni i pozostawiając do samoczynnego wyschnięcia.

Jak prasować ubrania z lnu?

Len to materiał, który dość szybko i łatwo się gniecie. To jedna z jego niewielu wad. Ale od czego jest żelazko, prawda? Odzież z lnu najlepiej prasować na lewej stronie, kiedy jest jeszcze wilgotna.Cały proces powinien trwać krótko. Rekomendowana temperatura prasowania lnu to najczęściej 200 stopni.

 

Elegancka sukienka na jedno ramię (sprawdź)

 

Pielęgnacja lnianych ubrań – o tym warto pamiętać

Podczas pielęgnacji ubrań z lnu czy każdego innego materiału kluczowe są 3 czynniki:

 • temperatura,
 • czas prania,
 • środek piorący.

O tym, jakie programy czy wartości będą optymalne dla danego lnianego produktu, możesz przeczytać na metce. Producent ZAWSZE przekazuje na niej konkretne zalecenia. Jeśli więc chcesz, by Twoje lniane ubrania wyglądały świetnie po praniu, radzimy: czytaj metki.

Podsumowując: w przypadku odzieży lnianej pamiętaj, że:

 • wirowanie może uszkodzić materiał,
 • jeśli decydujesz się na pranie ręczne, nie wykręcaj ani nie trzyj mocno tkaniny,
 • najlepiej prasuje się wilgotny materiał,
 • wilgotnych lnianych ubrań na należy wieszać na wieszaku lub sznurku, gdyż mogą się odkształcić,
 • na odzież z tej tkaniny nie należy stosować wybielaczy i chloru,
 • podczas prania bęben powinien być wypełniony w połowie i najlepiej tylko lnianymi ubraniami,
 • fabrycznie karbowanego lnu nie należy rozprasowywać, gdyż jest to element dekoracyjny.

 

Źródło zdjęć: Pinterest.com