Jak pielęgnować skórzane buty?

with Brak komentarzy

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak dbać o skórzane buty?
  • Jakie są preparaty do butów ze skóry?
  • Jak czyścić skórzane obuwie?

Umówmy się. Dobrej jakości skórzane buty są większą inwestycją. Skoro już się na nią decydujesz to na pewno z myślą, że posłużą Ci przed dłuższy czas. Abyś mogła cieszyć się ich dobrą kondycją latami, konieczna jest właściwa pielęgnacja. Na co zwrócić uwagę przy skórzanych butach? Jakich preparatów do czyszczenia używać? Czym impregnować skórę? Czy w pielęgnacji ma znaczenie jej rodzaj?

Skórzane buty – informacje ogólne

Buty to element garderoby, który jest narażony na częste uszkodzenia mechaniczne. Utrzymania ich w dobrym stanie nie ułatwiają kapryśne warunki atmosferyczne. Deszcz, śnieg, wilgoć w domu, sól na chodnikach i zmienne temperatury mają niekorzystny wpływ na wygląd obuwia. Szczególnie jeśli chodzi o buty skórzane. Dlaczego?

Buty ze skóry są produktem naturalnym. I to sprawia, że wymagają szczególnej i systematycznej pielęgnacji. Tym bardziej że dobór odpowiednich środków uzależniony jest od rodzaju skóry, a wyróżnia się wśród nich: zamsz, skóry gładkie, nubuk. Wybór jednej z nich będzie determinował zakup konkretnych produktów do późniejszej pielęgnacji. Pamiętaj też o zelowaniu skórzanej podeszwy. But dzięki temu posłuży Ci znacznie dłużej i będzie wyglądał estetyczne mimo upływu czasu. Na pewno znasz czerwone podeszwy, które są znakiem rozpoznawczym marki Christian Louboutin, prawda? Bez odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych po kilku nałożeniach te podeszwy wyglądałyby okropnie! Jeśli zamawiasz buty w sklepie internetowym, informacja o rodzaju skóry i wykonaniu powinna być podana w opisie. Natomiast w sklepie stacjonarnym o szczegóły możesz dopytać sprzedawcę.

Elegancka koronkowa sukienka (sprawdź)

Skórzane buty – częstotliwość czyszczenia

Skórzane buty należy poddać zabiegom zabezpieczającym jeszcze przed pierwszym użyciem. Przed każdym kolejnym czyszczeniem obuwie powinno być suche i czyste. Przemoczoną parę należy poddać odpowiednio wcześniej suszeniu. Najbezpieczniej pozostawić ją do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Aby buty zachowały pierwotny kształt, warto do środka włożyć wypełniacze, najlepiej drewniane prawidła.

Nie ma jednej zasady, która mówiłaby, z jaką częstotliwością należy czyścić skórzane buty. Wszystko zależy od tego, jak często będziesz je nosić, a także od pogody i pory roku. Jesienią i zimą obuwie mogą wymagać większej uwagi i częstszej pielęgnacji niż latem. Powinnaś po prostu obserwować ich kondycję i wypracować swój system działania.

Pielęgnacja butów skórzanych – etapy

Zanim zagłębimy się w temat środków do pielęgnacji skórzanych butów, chcemy zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. W dbaniu o obuwie kluczowa jest odpowiednia kolejność stosowania konkretnych produktów do czyszczenia i impregnacji. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze skórzanymi butami, możesz rozpisać ją sobie na kartce lub w telefonie.

Etapy pielęgnacji skórzanych butów

  • czyszczenie,
  • odżywianie,
  • natłuszczanie,
  • impregnacja.

Pielęgnacja butów skórzanych – odpowiednie preparaty

Jak już wspominałyśmy, wybór właściwych preparatów do pielęgnacji zależy od rodzaju skóry, z której wykonano buty. W sklepach obuwniczych i w salonach z akcesoriami ze skóry wybór produktów do czyszczenia i impregnacji jest ogromny. Można wśród nich wyróżnić m.in.: zmywacze do skór, renowatory (bezbarwny krem), tłuszcze do skór, różnego typu kremy na bazie wosku, pasty, impregnat w sprayu, szczoteczki do czyszczenia.

Dopasowana czarna sukienka (sprawdź)

Czyszczenie skórzanych butów

Niektórym może się wydawać, że kompleksowa pielęgnacja skórzanych butów jest czasochłonna. Dobra informacja jest taka, że tylko od Ciebie zależy, ile czasu (i pieniędzy) zechcesz poświęcić na zabiegi. Poniżej proponujemy minimalne zestawy do czyszczenia butów w zależności od skóry, z jakiej zostały wykonane.

Czyszczenie butów ze skór gładkich

Inwestycja w dobrej jakości pastę na bazie naturalnych składników to w tym przypadku minimum. Ten produkt wystarczy, by przywrócić buty do dobrej kondycji. Oczywiście, zanim przystąpisz do nakładania kolejnych warstw, obuwie musi być dokładnie oczyszczone i wysuszone. Jeśli zabrudzenia są niewielkie, wystarczy przetrzeć je zwilżoną gąbką z mydłem. Cienką warstwę pasty powinnaś następnie nałożyć równomiernie na buty, a na końcu wypolerować szmatką.

Czyszczenie butów z zamszu i nubuku

W przypadku zamszu i nubuku produktem niezbędnym do czyszczenia jest specjalna szczoteczka. Dzięki niej pozbędziesz się lekkich zabrudzeń i odświeżysz buty. Jeśli jednak plamy są mocne, wówczas konieczne będzie zastosowanie profesjonalnego zmywacza. Przy jego pomocy pozbędziesz się przebarwień i trwałych plam.

Aby wzmocnić skórzane buty, warto dokupić dobrej jakości impregnat. Jego użycie sprawi, że skóra będzie odporna na wodę i wilgoć. Co więcej, ochroni też strukturę materiału przed wnikaniem brudu. Cały proces czyszczenia i pielęgnacji skórzanych butów przebiegnie prościej i szybciej.

I na koniec

Pamiętaj, aby odpowiednio przechowywać obuwie w czasie, kiedy z nich nie korzystasz. Jeśli zadbasz o skórzane buty we właściwy sposób, przedłużysz ich żywotność i będziesz mogła się nimi cieszyć przez długie lata. Kluczem do sukcesu jest regularna pielęgnacja i dobre kosmetyki do impregnacji. Dzięki nim Twoje skórzane buty będą się prezentować estetycznie nawet mimo częstego użytkowania.

Źródło zdjęć: Pinterest.com