Jak prawidłowo dbać o okulary?

with Brak komentarzy

Z artykułu dowiesz się m.in.:

 • Jak dbać o okulary?
 • Jak czyścić szkła okularów?
 • Jakich błędów w pielęgnacji okularów unikać?

Jedni traktują je jako ozdobę, dla drugich są koniecznością, ze względu na właściwości lecznicze. Są też elementem damskiej stylizacji do pracy i na co dzień. Mowa o okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych, które wpisały się na stałe w casualowy look i biznesowy dress code. Ponieważ jest to widoczny element Twojego wizerunku, zachęcamy, abyś zainwestowała w oprawki dobrej jakości w modnym stylu. Nie wspominamy o jakości szkieł, które powinny być jak najlepsze ze względu na kwestie zdrowotne! Niezależnie od przeznaczenia okularów, niezmiennie ważna jest ich pielęgnacja. Czy prawidłowo o nie dbasz? Oto kilka praktycznych rad i lista podstawowych błędów, których powinnaś się wystrzegać.

Pielęgnacja szkieł

W sklepach dostępne są chusteczki do czyszczenia szkieł. Lecz ze względu na zastosowany w nich alkohol, nie są rekomendowane przez specjalistów do pielęgnacji okularów. Etanol, który jest składnikiem tego typu chusteczek, uszkadza powłokę antyrefleksyjną. Dlatego nie jest wskazane używanie ich przez długi czas. Jaka jest alternatywa?

W salonach optycznych, drogeriach i aptekach dostępne są specjalistyczne płyny do czyszczenia szkieł i szmatki z mikrofazy. Ten zestaw gwarantuje ci bezpieczną i skuteczną pielęgnację okularów, w które zainwestowałaś. Drugą opcją, którą możesz wykorzystać w nagłej sytuacji, jest umycie okularów pod letnią wodą z odrobiną płynu do naczyń. Wystarczy, że zostawisz je do wyschnięcia, przetrzesz specjalną szmatką i możesz znów z nich korzystać.

Spódnica (sprawdź)

Najczęstsze błędy w pielęgnacji okularów

Wynikają głównie z braku wiedzy. Choć nie powinno to być usprawiedliwieniem, bo skoro inwestujesz niemałe pieniądze w okulary korekcyjne czy przeciwsłoneczne, na pewno chcesz, by służyły Ci jak najdłużej. Oto najczęstsze błędy w pielęgnacji. Zapamiętaj je i wystrzegaj się ich w przyszłości.

 • Czyszczenie okularów na sucho np. chusteczką higieniczną, serwetką lub ubraniem. To działanie powoduje, że cały brud i pył wcierany jest w soczewkę. Efektem tego jest porysowane szkło, które wpływa na komfort widzenia.
 • Poddawanie okularów działaniu szkodliwych substancji chemicznych. Dzieje się tak, kiedy czyścisz je niesprawdzonymi środkami, ale nie tylko. Okulary może uszkodzić nawet lakier do włosów. Dlatego, zanim go rozpryśniesz na głowę, zdejmij je i odłóż w bezpieczne miejsce.
 • Niedokładne mycie. Jeśli chodzi o pielęgnację okularów, często skupiamy się na czyszczeniu szkieł. Zapominamy, że zauszniki i noski także wymagają uwagi, gdyż na nich gromadzą się bakterie i brud. Nie tylko ze względów estetycznych, ale również higienicznych, powinnaś o to zadbać.

Czyszczenie okularów – o tym pamiętaj!

 • Płucz okulary pod letnią wodą.
 • Nie czyść szkieł okularowych na sucho.
 • Używaj ściereczki z mikrofazy lub mikrofibry, która jest bezpieczna dla powłoki szkieł.
 • Ściereczki do czyszczenia z mikrofazy czy też z mikrofibry należy regularnie prać w odpowiedniej temperaturze.
 • Czyść dokładnie każdy element okularów: szkła, noski, zauszniki.
 • Szkła w zależności od swoich właściwości wymagają różnej pielęgnacji. Jeśli masz wątpliwości, dopytaj optyka lub okulisty.
 • Jeśli czyścisz okulary mydłem lub płynem do naczyń, rozprowadź je dokładnie palcami.
 • W trakcie czyszczenia trzymaj okulary za nosek.

Najczęstsze błędy w użytkowaniu okularów

Często popełniamy je nieświadomie i automatycznie. Co nie zmienia faktu, że okulary czy to korekcyjne, czy też przeciwsłoneczne, na tym cierpią. Na co powinnaś zwrócić większą uwagę? Jakich nawyków warto się pozbyć?

Zakładanie i ściąganie

Okulary korekcyjne (i przeciwsłoneczne) zawsze należy zakładać i zdejmować obiema rękami. Dlaczego? W momencie, kiedy ściągasz je jedną ręką, odkształca się zausznik i okulary bardzo szybko z jednej strony zaczynają być luźne. To oczywiście przekłada się na dyskomfort ich noszenia.

Zakładanie na głowę

Zdarza się, szczególnie w przypadku okularów przeciwsłonecznych, że zakładamy je na głowę. Najczęściej ten błąd popełniają kobiety. Wykorzystują okulary jako „opaskę” na włosy, by nie leciały do oczu lub po prostu zakładają je na głowę, bo akurat ich nie potrzebują. To nawyk, który skutecznie niszczy okulary. Dlaczego? Zauszniki rozciągają się, przez co po jakimś czasie stają się za duże i „lecą” z nosa.

Niewłaściwe przechowywanie

Okulary niezależnie od ich przeznaczenia, należy przechowywać w odpowiednim futerale. Wrzucanie ich do damskiej torebki luzem jest powszechnym błędem, szczególnie w przypadku okularów przeciwsłonecznych. W ten sposób łatwo je uszkodzić, porysować szkła, a nawet złamać zauszniki. Dlatego warto zainwestować w dobry pokrowiec. Jaki konkretnie?

Przy zakupie okulary są często wkładane do materiałowych pokrowców z logo danej marki. Nie jest to jednak odpowiednie opakowanie. Dlaczego? Może i zabezpieczy okulary przed zarysowaniem, ale po pierwsze wystarczy niechcący wrzucić coś cięższego do torby i można je zgnieść. Po drugie, materiałowy pokrowiec nie chroni ich przed upadkiem i połamaniem. Dlatego, jeśli już inwestujesz w okulary korekcyjne czy okulary przeciwsłoneczne, dokup do nich solidne, twarde etui z tworzywa.

Koszula damska (sprawdź)

Spodnie damskie (sprawdź)

Ekspozycja na słońce

Ten błąd w użytkowaniu dotyczy głównie okularów przeciwsłonecznych. Mimo tego, że mają chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, same też mogą zostać przez nie uszkodzone. Jak to możliwe? Jeśli jesteś kierowcą, bardzo często masz dodatkowe okulary w samochodzie. Zazwyczaj przechowywane są za szybą, bez ochronnego futerału. I co się wtedy dzieje? Szkiełka ogromnie na tym cierpią. Powłoki z okularów po długotrwałej ekspozycji na słońce zaczynają schodzić, co raz, wygląda nieestetycznie. A dwa, funkcja ochronna zostaje uszkodzona. Jeśli chcesz wozić dodatkową parę okularów w aucie, przechowuj je w futerale.

Regularne serwisowanie

To naturalne, że po pewnym czasie użytkowania okulary tracą swój pierwotny wygląd i kształt. Na szkiełkach pojawiają się drobne zarysowania, noski nie przylegają tak, jak powinny, zauszniki robią się luźne… Dlatego zarówno okulary korekcyjne, jak i okulary przeciwsłoneczne należy regularnie oddawać do serwisowania. Najlepiej jest zanieść je do salonu optycznego, w którym dokonywany był zakup. Bardzo często usługa serwisowania jest wliczona już w cenę albo kosztuje niewiele. Odświeżenie wyglądu okularów i poprawienie ich funkcjonalności powinno być na stałe wpisane do kalendarza działań, jeśli zależy Ci na tym, by spełniały swoją funkcję tak, jak powinny.

I na koniec

Okulary korekcyjne i okulary przeciwsłoneczne to często droga inwestycja. Chcesz, by służyły Ci w dobrej kondycji przez długi czas i leżały na nosie idealnie? Zadbaj o ich właściwe użytkowanie i pielęgnację. Wyeliminuj złe nawyki i stosuje właściwe preparaty, a zobaczysz różnicę. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, skorzystaj z porady w salonie optycznym, w którym dokonałaś zakupu. Konsultacja ze specjalistą jest bezcenna.

Źródło zdjęć: Pinterest.com