Jak się ubrać do teatru?

with Brak komentarzy

Pewnie wiele z was zadaje sobie to pytanie. Otwieracie szafę i przeglądacie ubrania z czającą się z tyłu głowy wątpliwością: „czy to będzie odpowiednie?”. Czasy się zmieniają, podejście do mody ewoluuje z roku na rok, a dress code, który obowiązywał w różnych sytuacjach kilkanaście lat temu, współcześnie już nie jest aktualny. Dlatego dziś podpowiemy wam jak ubrać się do teatru, by czuć się pewnie i zarazem stylowo.

 

Spódnica (klik)

Bluzka (klik)

 

Dress code z dawnych lat

Jeszcze kilkanaście lat temu wyjście do teatru było świętem, ważnym wydarzeniem kulturalnym. Wśród wielbicieli sztuki w najczystszej postaci panowała zasada eleganckiego ubioru do teatru, który podkreślał wyjątkowość okoliczności. Dlatego też dawniej, wybierając się na spektakl, kobiety zakładały eleganckie wieczorowe suknie lub kostiumy, buty na obcasie i piękną biżuterię. Działo się tak, ponieważ teatr traktowano jako miejsce elitarne, w którym tradycja styka się z najwyższą i najbardziej elegancką formą kultury. Spektakl był ucztą nie tylko dla oczu, ale przede wszystkim dla duszy. I wymagało to specjalnej oprawy w każdym elemencie.

 

Czas zmian kulturowych i społecznych

W ciągu kilkunastu lat podejście do kultury i jej odbioru ewoluowało. Zmiany społeczno-kulturowe wpłynęły m.in. na złagodzenie  oficjalnego dress code, który obowiązywał do niedawna. Dlatego ubiór do teatru w wersji współczesnej nie ma wiele wspólnego z tym, co było kiedyś. Korzystanie z kultury i obcowanie z nią stało się dobrem powszechnym, dostępnym dla wszystkich, którzy chcą go doświadczyć. Odnosząc się do tezy, że to ludzie tworzą kulturę i wpływają na otoczenie, doszło do zmian, także w kwestii właściwego ubioru do teatru, których dziś jesteśmy świadkami.

 

A więc, jak się ubrać do teatru?

Teatry dawniej kojarzone tylko z wytwornością i przeznaczeniem dla elit, współcześnie otworzyły się na wszystkich widzów, którzy chcą przeżyć osobiście niezapomniane chwile podczas wystawianej sztuki. Wybierając się spektakl, trzeba mieć świadomość, że nie jest wymagany oficjalny ani tym bardziej wieczorowy dress code. Nie obowiązuje żadna sztywna etykieta, której trzeba przestrzegać. Co więcej, przesadna elegancja może spotkać się z zaciekawionymi spojrzeniami innych widzów, powodując z kolei pewien dyskomfort. Podkreślić jednak w tym miejscu należy, że teatr nadal traktowany jest jako miejsce wyjątkowe. Dlatego warto postawić na klasyczny i swobodny, ale elegancki ubiór, w którym dobrze czujemy się na co dzień

Spodnie

Żakiet

 

Z jakich ubrań zrezygnować?

Co założyć do teatru? Wymienimy rzeczy, których powinnyście unikać, a cała reszta jest jak najbardziej akceptowalna.

  • Krzykliwe kolory, np. neony i połyskujące materiały na dużych płaszczyznach niekoniecznie odnajdą się w teatralnych wnętrzach. Do dyspozycji masz tak bogatą paletę barw, że z pewnością w szafie znajdziesz ubiór w kolorze, który sprawdzi się na tę okazję idealnie.
  • Elementami garderoby, które odradzamy mimo dużego luzu i swobody w kwestii teatralnego dress code są szorty, mini spódniczki i bluzki eksponujące nagie ramiona i plecy.
  • W kwestii butów najlepiej sprawdzą się zabudowane modele. Jeśli jednak macie w swoim obuwniczym arsenale botki z odkrytą piętą lub wycięciem na palcach, nie musicie z nich rezygnować.
  • Do teatru, zamiast codziennej dużej torby lepiej zabrać zgrabną kopertówkę, w której zmieszczą się z pewnością wszystkie niezbędne rzeczy. Po pierwsze będzie wam wygodniej, a po drugie będzie bardziej elegancko.
  • Jeśli jesteście fankami nakryć głowy: czapek, kapeluszy, beretów czy innych tego rodzaju dodatków, w teatrze należy je zdjąć. Mogą one bowiem zasłaniać innym widzom scenę.

 

Gdy najdą was wątpliwości, jak ubrać się do teatru, przede wszystkim pamiętajcie, że nie musicie kierować się żadnymi wytycznymi w kwestii rodzaju ubioru czy fasonów. Możecie z powodzeniem założyć ponadczasową „małą czarną” lub casualową sukienkę i buty na delikatnym obcasie. Pamiętajcie też, że materiałowe spodnie w duecie z koszulą i baleriny czy też jeansy z bluzką także będą na miejscu.

 

Podsumowując

Jak więc widzicie, ubiór do teatru gwarantuje wam współcześnie pełną dowolność. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, kiedy jesteście uczestnikami oficjalnej premiery i w zaproszeniu zamieszczona jest informacja, że preferowane są przykładowo stroje wieczorowe. Wówczas dress code obowiązuje i należy się do niego dostosować. W każdym innym przypadku ubiór do teatru jest kwestią otwartą. Ważne, żebyście czuły się w nim dobrze i wygodnie. Dla występujących artystów najważniejsze jest to, by goście przychodzili do teatru i rozkoszowali się sztuką, a nie ubiór, w którym zasiadają na widowni.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zapoznaj się z innymi wpisami w kategorii dress code (Klik).

Źródło zdjęć: Pinterest.com