Jak utrzymać porządek w szafie?

with Brak komentarzy

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak utrzymać porządek w szafie.
  • Jakie są praktyczne sposoby na organizację garderoby.
  • Dlaczego warto robić regularne przeglądy szafy.

Przegląd szafy – przykry obowiązek czy praktyczne rozwiązanie?

Dla większości osób porządkowanie szafy jest koniecznością odkładaną w czasie możliwie jak najdłużej. Najczęściej na sprzątanie decydujemy się w momencie, kiedy ubrania dosłownie wylewają się z półek, drzwiczki się nie domykają i nie mamy pojęcia, co gdzie leży. Wbrew pozorom utrzymanie ładu w garderobie nie jest trudne. Pod warunkiem, że dobrze zagospodarujesz jej wnętrze, i raz na jakiś czas wykonasz przegląd szafy.

 

Wygodna sukienka na co dzień (sprawdź)

 

Jak utrzymać porządek w szafie?

Po pierwsze: pozbądź się ubrań i akcesoriów, których już nie nosisz. Wypełniają całe wnętrze szafy, a Ty i tak nie masz się w co ubrać. Warto wyzbyć się tu sentymentów: jeśli coś jest za małe lub za duże, przestało Ci się podobać lub nie masz z czym czegoś zestawić, to znak, że pora tej rzeczy się pozbyć.

Po drugie: pogrupuj ubrania według kategorii: bluzki do bluzek, spodnie do spodni itd. Dzięki temu będziesz wiedziała od razu, w którym miejscu szukać konkretnego elementu, bez konieczności wyciągania i przewracania wszystkiego.

Po trzecie: rozplanuj przestrzeń garderoby lub szafy. Podziel ją na strefy, w których znajdą się poszczególne kategorie ubrań. To prosty sposób, by utrzymać ład i zyskać wizualną kontrolę nad liczbą konkretnych elementów.

Po czwarte i najważniejsze: zawsze odkładaj ubrania i dodatki na miejsce! Najlepiej od razu. Nie rzucaj ich na fotel, w kąt lub na półkę. Utrzymanie porządku w szafie w zasadzie sprowadza się do tej jednej, prostej czynności, która nie zajmuje najczęściej więcej, niż minutę.

Przeczytaj także: 9 wymówek, by uniknąć porządków w szafie

 

Praktyczne sposoby na organizację garderoby

Rzeczy sezonowe i często używane

To podstawowe kryterium przy układaniu ubrań w szafie. Odzieży i dodatkom sezonowym warto wyznaczyć miejsce na wyższych półkach lub od tyłu. Dla bezpieczeństwa można je przechowywać w ochronnych pokrowcach lub workach próżniowych. Pod ręką z kolei powinna być zawsze odzież i akcesoria używane najczęściej. Dzięki temu kompletowanie codziennych stylizacji zajmuje zdecydowanie mniej czasu.

 

Wygodna sukienka dresowa na co dzień (sprawdź)

Ubrania wiszące i leżące

Ubrania przeznaczone do powieszenia warto posegregować według długości. Ten sposób pozwala zagospodarować miejsce pod krótszymi pozycjami np. do powieszenia dodatkowego drążka lub do ułożenia pudeł. Jeśli masz dużo miejsca w szafie, możesz rozwiesić ubrania pojedynczo na osobnych wieszakach. Dzięki temu na wysokości wzroku zawsze będziesz wszystkie pozycje i wyeliminujesz konieczność przekładania ich z miejsca na miejsce.

Przechowywanie pionowe w szufladach

Przechowywanie ubrań w szufladach może być wygodne i praktyczne. Pod warunkiem, że ułożysz je w odpowiedni sposób, czyli pionowo. W takim układzie wszystko masz przed oczyma, a wyciągnięcie konkretnej rzeczy nie będzie kończyć się rozwaleniem pozostałych.

Przezroczyste pudła

Nadają się do przechowywania torebek, butów, sezonowych ubrań i dodatków, np. szalików i czapek. Przed zakupem pudełek warto dokładnie zmierzyć wysokość i szerokość półek, na których będą umieszczone, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Najlepiej zainwestować w przezroczyste pojemniki, ponieważ od razu widać ich zawartość i nie ma potrzeby naklejać kartek z opisami.

Przegródki na bieliznę

Materiałowe organizery z usztywnianymi ściankami pozwalają utrzymać porządek w bieliźnie. Możesz je włożyć do szuflady, by przeznaczyć osobny boks na majtki, biustonosze, skarpetki czy rajstopy.

Rolowanie ubrań

Metoda, która cieszy się popularnością przy pakowaniu walizki. Świetnie sprawdza się także w układaniu odzieży w szafie. Rolować możesz np. swetry lub spodnie. Ten sposób pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, a przy tym ubrania tak bardzo się nie gniotą.

Dowiedz się więcej: Porządkowanie garderoby

Źródło zdjęć: Pinterest.com