Osoby toksyczne, kim są i jak je rozpoznać?

with Brak komentarzy

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak rozpoznać osobę toksyczną?
  • Jak rozmawiać z toksyczną osobą?
  • Co wyróżnia osoby toksyczne?

Misją Dress The Success jest wspieranie kobiet. Chcemy, aby nasze czytelniczki były zadowolone z siebie: tego jak wyglądają, oraz jak czują się wewnętrznie. Zachęcamy kobiety do osiągania osobistych sukcesów. A każdy sukces wymaga pracy, wysiłku i poświęcenia.

Niestety, nieraz na drodze po spełnienie staje osoba, która próbuje błyszczeć za wszelką cenę, dowartościować siebie kosztem innych, starając się obniżyć samoocenę i zdewaluować czyjeś umiejętności, a także obwiniać innych za swoje niepowodzenia, aby ocalić swój wizerunek. Osoby takie nazywamy osobowościami narcystycznymi. Jest to niezwykle ważne, aby nauczyć się identyfikować takie osoby oraz odpowiednio z nimi postępować.

Dlatego zaprosiłyśmy do wywiadu Ewę z kanału youtube o nazwie SoulGPS, która specjalizuje się we wspieraniu osób dotkniętych w relacjach z osobami narcystycznymi, aby przekazała ważne informacje na temat osób toksycznych. Zapraszamy!

Dress The Success (DTS): Obecnie sporo się mówi na temat osób i relacji toksycznych. Czy to znak naszych czasów? Czy wcześniej ten problem istniał, ale po prostu się o nim nie mówiło?

Ewa: Jesteśmy produktem naszych czasów. Narcyzm indywidualny ma swoje odzwierciedlenie w narcyzmie społecznym i globalnym.

Myślę, że ten problem istniał od zarania dziejów ale w ostatnich czasach znacznie się pogorszył. Do niedawna temat toksycznych relacji, mobingu, czy molestowania seksualnego dorosłych i dzieci był tematem tabu. Dla wielu ludzi, jest on wstydliwy i niewygodny. Ale to zaczyna się pomału zmieniać. Mówimy o tym, więc temat toksycznych osób i relacji coraz bardziej wchodzi w naszą kolektywną świadomość. Im więcej wiemy, tym łatwiej będzie nam takie osoby i związki rozpoznać.

Patrząc na historię ludzkości, pochodzimy z krwawych, brutalnych czasów. Zło zawsze towarzyszyło człowiekowi. Empatia pojawiła się gdy człowiek potrzebował jej by przetrwać w grupach. Niestety na świecie wciąż obowiązuje prawo dżungli. Lecz zamiast w dżungli, walka odbywa się na arenach korporacyjnych, politycznych no i oczywiście na ulicach i w domach rodzinnych.

Z pojawieniem się portali społecznościowych, narcyzm znacznie się poszerzył. Ludzie szukają poczucia wartości w miejscach powierzchownych, takich jak pieniądze, wygląd czy ilość lajków. Kultywowanie głębszych wartości wymaga siły, odwagi i cierpliwości w pracy nad sobą. Ale w przeciwieństwie do rzeczy materialnych, zostają z nami na zawsze i są źródłem poczucia wspólnoty i bezpieczeństwa.

Z poszerzaniem się instytucji na świecie, empatia znika jeszcze szybciej ponieważ spółki, korporacje czy koncerny są tak skonstruowane, że nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za swoje czyny. Wina pełza po pustych korytarzach, a poszczególni ludzie umywają ręce. Systemy są bezduszne i nie ważne jak złożone i rozległe, nie są w stanie zapewnić poczucia bliskości z innymi ludźmi. Mimo tego, że na pozór wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni w sieci, ludzie nigdy nie czuli się tak samotni jak dzisiaj.

Są to również czasy nadziei. Dzięki technologii, wiedza jest ogólnie dostępna a informacje podróżują z prędkością światła. To jednak nie zmienia faktu, że każdy człowiek jest odpowiedzialny za swój rozwój i co z tą wiedzą zrobi. Dojrzałość kolektywna zależy od dojrzałości jednostki. Dlatego często podkreślam w moich filmikach, że pracując nad sobą, pomagamy całemu światu.

DTS: Jak szybko rozpoznać osobę toksyczną w pracy (i w życiu osobistym również)?

Ewa: Toksycznych ludzi najszybciej rozpoznać intuicyjnie. Nasze ciało jest niesamowicie inteligentne. Jest w stanie rozpoznać, że coś jest nie w porządku szybciej niż umysł. Toksyczne osoby to osoby kłamliwe. Stąd nasze ciało szybko rejestruje niedociągnięcia, brak harmonii, i rezonansu. Objawia się to uczuciem zmęczenia i instynktownego wstrętu.

Następnym znakiem, że jesteśmy w towarzystwie osoby toksycznej jest zamęt. Ukrywając swoje prawdziwe oblicze, takie osoby najlepiej funkcjonują w społeczeństwie chowając się za maskami. Ale ponieważ nie ma idealnej maski, prędzej czy później, zwłaszcza w chwilach napięcia, prawda zaczyna przeciekać przez szczeliny.

Osobom toksycznym brakuje spójności. Dlatego dostajemy od nich sprzeczne informacje. Z jednej strony stawiają innych  na piedestał, a z drugiej próbują jak najszybciej ich z niego strącić. W związkach intymnych objawia się to przesłodzonym idealizowaniem partnera i jednoczesną krytyką. Tworzy to wewnętrzny zamęt i stopniowe obniżenie poczucia wartości.

W pracy, objawy toksyczności można rozpoznać po stopniowej degradacji drugiego człowieka. Jest to wynikiem chorobliwej zazdrości, która charakteryzuje osoby toksyczne. Takie osoby szukają sobie ofiar wśród pracowników, na które przelewają swoją złość, przy tym w subtelny lub mniej subtelny sposób wywyższając się.

Ponieważ potrafią być towarzysko czarujący, są również niebezpieczni. Uwodzą innych rzekomą hojnością i powierzchownymi komplementami, za które będzie trzeba będzie zapłacić. Trzeba bardzo uważać czym dzielimy się z takimi osobami, ponieważ są notorycznymi kłamcami, plotkarzami i przebiegłymi strategami, którzy śmiało wykorzystują informacje aby siebie wybielić i innych oczernić.

DTS: Czego możemy się spodziewać po toksycznym szefie?

Ewa: Niestety ale niczego dobrego. Takie osoby wykorzystują swoją pozycję aby siebie wywyższać i gnębić innych. Są humorzaści i nieprzewidywalni. Gdy nie idzie im po myśli, wyżywają się na innych, tym bardziej że ich pozycja im to ułatwia. Toksyczni szefowie to mistrze knucia i zwalania winy na innych. Nie potrafią przyznać się do błędów i nie znoszą porażek. Konkurują z każdym i mają wybujałe oczekiwania wobec swoich podwładnych. Czują się najpewniej gdy mają pełną kontrolę.

Takie osoby są zafascynowane mocą i chcą jej dla siebie jak najwięcej. Angażują się w karanie i podcinanie skrzydeł. Ich zawiść i niskie poczucie wartości, czym nadrabiają fałszywym poczuciem wyższości, nie pozwala im cieszyć się z sukcesów innych. Liczy się tylko wizerunek, czyli oni zawsze muszą być górą i błyszczeć, nieważne czy sobie na to zasłużyli.

Pracując z takimi osobami, bardzo ciężko jest o rozwój i współpracę. Energia, która powinna być przeznaczona na osiąganie celów musi być przekierowywana na radzenie sobie z toksycznym szefem. Dlatego często toksycznej sytuacji w pracy towarzyszy przewlekłe zmęczenie. Czujemy się niepewnie i emocjonalnie wyczerpani. Trudno jest nam się koncentrować i brak nam motywacji bo niemal wszystko co zrobimy jest surowo krytykowane.

DTS: Na co uważać mając toksycznych ludzi w pracy (kolega, pracownik, szef), czego absolutnie nie robić? Jak się zachowywać przy takiej osobie?

Ewa: Z takimi osobami najlepiej postępować ostrożnie ale stanowczo. Granice są absolutnie niezbędne. Gdy podejrzewasz, że osoba z którą masz do czynienia jest toksyczna, nie dziel się z nią ważnymi dla ciebie informacjami, zwłaszcza jeżeli są natury osobistej. W towarzystwie takich osób najlepiej przyjąć pozycję, że wszystko co im powiesz może być wykorzystane przeciwko tobie.

Aby się emocjonalnie wyciszyć, co może być trudne, ważne jest aby nabrać jak najwięcej dystansu do takiej sytuacji. Uświadomić sobie, że zachowanie toksycznych osób to jest ich problem, nie twój. To są ludzie, którzy nie potrafią sobie dojrzale radzić ze swoimi problemami. Są konsekwentnie destruktywni, wiecznie uciekają od swojego sumienia, umywają ręce od odpowiedzialności i obwiniają innych za swoje czyny.

Na ile jest to możliwe, najlepiej takie osoby unikać. Im mniej czasu spędzasz w towarzystwie energetycznych wampirów, tym lepiej się czujesz, masz więcej energii i klarowności umysłu, co nierzadko prowadzi do większych sukcesów zawodowych.

DTS: Czy mając toksycznego szefa warto rozważyć zmianę firmy lub działu (jeśli to możliwe), czy raczej traktować jako sytuację, w której to my powinniśmy poświęcić czas na naukę asertywności i wzmacnianie siebie, aby nie ulegać emocjom towarzyszącym toksycznym relacjom?

Ewa: To naprawdę zależy od ciebie. Jeżeli praca i pozycja są ci bardzo cenne, może warto jest powalczyć. Ale jest to ryzykowny grunt. Jeżeli nic nie powiesz i pozwolisz sobie na złe traktowanie, może być to zachęta na jeszcze więcej nadużyć ze strony toksycznego szefa. Gdy z kolei poczuje się zagrożony lub zagrożona twoją asertywnością (toksyczni szefowie są obu płci), może rozpętać się burza.

Na ogół, tacy ludzie czują respekt do granic, mimo iż ich nie znoszą. Im szybciej przyzwyczaisz szefa do tego, że potrafisz mówić „nie,” tym bardziej będzie cię szanować. Gdy traktuje cię szorstko, ty odpłać jej tym samym. Gdy zadaje podchwytliwe pytania, odpowiadaj krótko i nie usprawiedliwiaj się bo zbyt długa narracja może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Pamiętaj, to jest tylko praca. A jad cię nie przeniknie, jeżeli go do siebie nie dopuścisz.

Lecz dla niektórych z nas, praca to również lata poświęceń, wielkiego zaangażowania i realizacji siebie. Dlatego osobiście jestem zwolenniczką zmiany szefa, działu lub firmy jeżeli większość dni czujesz się po prostu źle. Czasem taka zmiana, mimo że na początku może wydawać ci się nurtująca i trudna, może zaowocować nowymi pomysłami i możliwościami. Podczas gdy nie radzę nikomu bezpośredniej zemsty na toksycznych ludziach, ta jedyna która działa i kwitnie to piękne życie w nowym rozdziale a czasem również nowej pracy.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat osobowości toksycznych odwiedź Ewę na:

Soul GPS na YouTube: https://www.youtube.com/SoulGPS

Soul GPS na Instagram: https://www.instagram.com/soulgps/

Soul GPS na FB: https://www.facebook.com/MySoulGPS/

Strona internetowa: www.mysoulgps.org

Przeczytaj artykuły Ewy na Medium: https://medium.com/@SoulGPS

Kontakt do Ewy: SoulGPSHealing@gmail.com