Pracujesz w domu? Wystrzegaj się tego jak ognia!

with Brak komentarzy

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak zorganizować pracę z domu?
  • O czym warto pamiętać, kiedy pracujesz zdalnie?
  • Jak się ubrać po domu?

Jedni mówią, że praca z domu to błogosławieństwo. Drudzy są zdania, że jest najgorszym, co może się człowiekowi przytrafić. Niezależnie jednak od tego, czy praca zdalna tzw. home office jest koniecznością, czy świadomym wyborem, wymaga ustalenia konkretnego  planu działania. Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach, które wpływają na Twoją efektywność i ogólne samopoczucie. O co powinnaś zadbać, podejmując pracę z domu?

Praca z domu – złe nawyki

Nie ma co ukrywać: praca zdalna wymaga organizacji, samozaparcia i umiejętności planowania. A fakty są takie, że domowa przestrzeń może skutecznie rozpraszać w działaniu. No i bądźmy szczere: po prostu rozleniwić. Skutkiem ubocznym może też być spadek motywacji w dbaniu o siebie. Bo przecież nikt Cię w zasadzie nie widzi, prawda? W efekcie przestajesz zwracać uwagę na to, jak się prezentujesz i zatracasz się w codzienności. Zapominasz o sobie i tym samym nieświadomie działasz na swoją niekorzyść…

Zadbaj o siebie, pracując z domu!

Dla własnego dobra! Nieograniczona swoboda w pracy z domu po jakimś czasie może zacząć wpływać na Twoją efektywność. A w zasadzie na jej brak. Domowa atmosfera sprzyja wygodnictwu, które na dłuższą metę nie zdaje egzaminu. No bo jaka jest korzyść z przesiadywania do południa w piżamie? Po jakimś czasie przestajesz odczuwać satysfakcję z działań, czujesz się nieprzygotowana i zmęczona…

Finalnie kończy się to obniżeniem poczucia własnej wartości i kiepskim nastrojem. Przyznaj szczerze: czy stając przed lustrem w szlafroku, bez grama makijażu i z byle jakim kokiem na głowie, widzisz profesjonalistkę? Businesswoman? Kobietę sukcesu, którą jeszcze do niedawna byłaś? O tym, jak być elegancką i zadbaną kobietą pisałyśmy już nie raz, np. w tym artykule – klik. A jeśli zauważysz u siebie któryś (albo kilka) z poniższych złych nawyków, reaguj od razu.

Białe spodnie damskie (sprawdź)

Dbaj o siebie każdego dnia!

Efektywne działanie wymaga odpowiednich warunków i motywacji. Istotne jest wyrobienie dobrego nawyku. Ty odpowiadasz za kondycję, w jakiej się aktualnie znajdujesz. Dlatego pamiętaj, że nawet jeśli przyszło Ci pracować z domu, powinnaś o siebie dbać i dobrze wyglądać! Jeśli nadal nie do końca w to wierzysz, spróbuj choć raz poniższych porad, a bardzo szybko przekonasz się, jak wygląd wpływa na samopoczucie i efektywność Twojej pracy.

W związku z tym:

Mówimy NIE: starym rozciągniętym dresom

Ale z drugiej strony pracując z domu, nie musisz zakładać eleganckiej białej koszuli i ołówkowej spódnicy. Grunt to zachować równowagę. Nawet jeśli Twoje aktualne miejsce pracy to stół w salonie lub biurko w pokoju, możesz wyglądać dobrze dla siebie samej. A więc załóż materiałowe spodnie i oversizową przewiewną koszulę. Albo wygodną, luźną sukienkę. Niech Twoje ubranie będzie schludne, czyste i świeże. Zobaczysz, że komfort pracy i samopoczucie automatycznie wzrośnie.

Przeczytaj też nasz poradnik nt tego „Dlaczego warto mieć „dobre” ubrania na „gorszy” dzień?”.

Mówimy NIE: odpryskom na paznokciach

W związku z tym, że działasz zdalnie, przestałaś zwracać uwagę na kondycję swoich paznokci? Odkładasz pielęgnację na później, bo zawsze jest coś pilniejszego do zrobienia? Nie musisz ich przecież codziennie malować inny kolorem! Wystarczy, że estetycznie je przytniesz, zadbasz o skórki i pokryjesz odżywką, bezbarwnym lub cielistym lakierem. Twoje dłonie od razu będą lepiej wyglądać, a Ty poczujesz się kobieco.

Jeśli szukasz inspiracji na manicure, zerknij do naszych poradników „Elegancki manicure, czyli jakie kolory wybierać, żeby wyglądać z klasą” i „Manicure do pracy – jak go zrobić”.

Mówimy NIE: nieumytym włosom

Czy wyszłabyś w przetłuszczonych włosach do pracy lub na spotkanie z ważnym klientem? Pewnie nie. Dlaczego więc odpuszczasz ich pielęgnację, kiedy pracujesz w domu? Wyobraź sobie sytuację, w której przez kilka dni z jakichś powodów, niezależnych od Ciebie, nie możesz umyć włosów. Jak się wtedy czujesz? Nieświeżo, nieatrakcyjnie, niepewnie… Pracując z domu, masz jednak nad tym kontrolę. Nawet więcej: możesz zafundować sobie mini SPA dla włosów, aby poprawić ich kondycję. Jako kobieta powinnaś czuć się atrakcyjnie i pięknie nie tylko w oficjalnych sytuacjach, ale także w domu, dla samej siebie.

Przygotowałyśmy nawet artykuł na ten temat: „Jak prawidłowo dbać o włosy?”. Przeczytaj w wolnej chwili.

Sukienka dresowa (sprawdź)

Mówimy NIE: pracy bez przerwy

W pracy z domu można się zatracić. W związku z tym, że cały czas przebywasz w tym samym miejscu, poszczególne działania mogą niebezpiecznie rozciągać się w czasie. Przez co zadania, które mogłabyś wykonać w ciągu 2-3 godzin, rozwlekają się na cały dzień. W efekcie wieczorem jesteś zmęczona i masz poczucie, że nic takiego nie zrobiłaś, a przepracowałaś przecież tyle czasu.

Dlatego powinnaś postawić sobie granice między służbowymi obowiązkami i domowymi zajęciami. A co równie ważne: wygospodarować czas na złapanie oddechu. Taka chwila dla siebie jest bezcenna. Pozwala naładować baterie, zregenerować ciało i umysł. To tzw. work life balance, czyli krótko pisząc, odnalezienie równowagi między pracą a odpoczynkiem.

Praca z domu – praktyczne porady

Niezależnie od tego, czy praca zdalna jest chwilową koniecznością, czy stałym sposobem na działanie, konieczne jest wypracowanie w sobie dobrych nawyków. Jednym z rozwiązań jest rozpoczęcie dnia tak, jakbyś planowała wyjście do biura. A więc:

  • Nastaw budzik na konkretną godzinę.
  • Wykonaj codzienną pielęgnację.
  • Załóż wygodne, ale i ładne ciuchy. Takie, w których mogłabyś wyjść z domu bez skrępowania.
  • Otwórz komputer, rozłóż dokumenty i ustal plan działania z uwzględnieniem przerw o wyznaczonych porach.
  • Zakończ pracę o ustalonej godzinie.

Utrzymanie takiego rytmu pozwoli Ci na efektywniejsze działanie. I co równie ważne, korzystnie wpłynie na Twoje samopoczucie.

I na koniec

Niektórym się wydaje, że w pracy z domu z definicji można pozwolić sobie na więcej. I odpuścić część spraw bez uzasadnienia. Dbanie o siebie nie jest jednak jedną z tych rzeczy. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z home office, przemyśl dobrze taktykę działania. Powinnaś wygospodarować czas na pracę biurową, obowiązki domowe i odpoczynek. Przy czym pamiętaj, że jedno nie powinno odbywać się kosztem drugiego. W momencie, kiedy będziesz dobrze czuła się sama ze sobą, wzrośnie Twoja produktywność, a praca w domu stanie się przyjemnością.

Ps. A jeśli potrzebujesz jeszcze dodatkowej dawki motywacji, odsyłamy Cię do artykułu „Jak być elegancką i zadbaną mamą”. Przedstawiamy tam mnóstwo dowodów, że ZAWSZE warto dobrze wyglądać!

Źródło zdjęć: Pinterest.com