Sezonowa wymiana garderoby: Jak przygotować szafę na jesień?

with Brak komentarzy

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak zabezpieczyć ubrania?
  • Dlaczego trzeba odświeżyć odzież przed zapakowaniem do pudeł?
  • Jak prawidłowo przechowywać ubrania i buty?

Pora powiedzieć to głośno: jesień na horyzoncie! A wraz z nią przyjdzie zmienna pogoda, która, co tu dużo pisać, wymusza wymianę garderoby. Cienkie letnie sukienki już niebawem zastąpią modele z nieco grubszego materiału, a bluzki na ramiączkach ustąpią miejsca koszulom z długim rękawem i ciepłym swetrom. Od czego zacząć porządki w szafie? Jak przygotować garderobę na jesień?

Porządki w szafie: gruntowny przegląd ubrań i dodatków

Wyciągnij z kartonów lub z dna szafy wszystkie grubsze rzeczy, które schowałaś wiosną: kurtki, płaszcze, swetry, sukienki, buty, czapki, szaliki. Przejrzyj je dokładnie, by:

  • zweryfikować ich kondycję,
  • sprawdzić, czy masz je z czym zestawić,
  • przekonać się, czy nadal pasują i czy dobrze się w nich czujesz.

Podczas przeglądu szafy ubrania możesz podzielić na 3 kategorie:

  • zostawiam – są w dobrym stanie, pasują do Twojej aktualnej sylwetki, możesz stworzyć z nimi różne stylizacje do pracy lub na co dzień;
  • oddaję – na cele charytatywne, przyjaciółce lub rodzinie;
  • sprzedaję – jeśli masz czas i chęci ubrania, których nie będziesz już nosić, możesz wystawić na sprzedaż np. w aplikacji typu Vinted;

Przeczytaj także: 8 powodów, przez które boisz się pozbyć starych ubrań

 

Elegancka sukienka na jedno ramię (sprawdź)

 

Porządki w szafie: czyszczenie półek

Wymiana garderoby przed nowym sezonem to dobra okazja, by zadbać o czystość półek, szuflad i wieszaków. Dokładnie przetrzyj je ściereczką, pozbądź się kurzu, brudu i nieprzyjemnego zapachu z wnętrza szafy.

Porządki w szafie: pranie, suszenie, pielęgnacja

Jesienne ubrania, które po przeglądzie zdecydujesz się zostawić, mogą wymagać odświeżenia. Tak samo z resztą, jak letnia odzież, którą będziesz pakować na najbliższe miesiące do kartonu. Warto ją wyprać i dokładnie wysuszyć, by pachnąca i czysta czekała na swoją kolej.

Podobnie sprawa wygląda z butami. Każdą letnią parę powinnaś dokładnie wyczyścić i zabezpieczyć odpowiednimi preparatami lub oddać do szewca przed schowaniem do pudełka. Dzięki temu w dobrej kondycji będą czekać, aż sięgniesz po nie znowu. Warto też użyć prawideł, dzięki którym buty pozostaną w niezmienionym kształcie.

Z kolei w jesiennym obuwiu koniecznie sprawdź stan fleków, zamki i zaimpregnuj materiał odpowiednimi środkami przed użyciem.

Przeczytaj także: Jak pielęgnować skórzane buty?

 

Biała sukienka do pracy (sprawdź)

 

Porządki w szafie: przechowywanie

Zadbaj, by letnie ubrania, których na pewno nie będziesz używać w najbliższym czasie, były odpowiednio przechowywane. Wyprane i wysuszone możesz starannie złożyć w specjalnych pojemnikach na odzież i położyć na najwyższej półce szafy. Jeśli chcesz wiedzieć, co gdzie się znajduje, przyklej opisaną etykietkę na zewnętrzną ściankę pojemnika.

Z kolei ubrania jesienne (marynarki, koszule, bluzki, sukienki) po odświeżeniu rozwieś na wieszakach. Swetry natomiast lepiej ułożyć na półce, by uniknąć rozciągnięcia. Płaszcze i kurtki warto powiesić na drewnianych wieszakach. Pod wpływem ciężaru nie będą się odkształcać.

Porządki w szafie: regularne wietrzenie

Jednorazowe porządki to za mało. Zadbaj, by regularnie wietrzyć szafy z ubraniami. Dzięki temu zapewnisz wymianę powietrza i utrzymasz dłużej świeżość odzieży. Zainwestuj również w preparat na mole dla bezpieczeństwa i zapachowy woreczek do wnętrza garderoby.  

I na koniec…

Dobrze zorganizowana szafa sprawia, że codzienne funkcjonowanie jest o niebo łatwiejsze. Dlatego jesienne porządki w garderobie warto zrobić z wyprzedzeniem. Z dwóch powodów: po pierwsze dlatego, że będziesz miała czas, by odświeżyć ulubione ciuchy. A po drugie po to, by uświadomić sobie, jakie ubrania masz, a co warto na spokojnie dokupić, nim zaskoczy Cię pogoda.

Źródło zdjęć: Pinterest.com