Styl pop art w modzie – charakterystyka

with Brak komentarzy

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym charakteryzuje się styl pop art,
  • czy ta moda jest dla każdego,
  • jak tworzyć stylizacje w stylu pop art.

Ten ekspresyjny kierunek w modzie swój początek wziął ze sztuki lat 50. i bardzo szybko  stał się popularny. Głównie ze względu na prowokacyjną i niespotykaną dotąd estetykę. Jego twórcą był Andy Warhol, amerykański ilustrator i artysta, który przy użyciu techniki sitodruku stworzył kultowy już portret Marilyn Monroe. To właśnie jego działalność zainspirowała projektantów mody z całego świata do tego, by kulturę masową i konsumpcjonizm wykorzystać w przemyśle odzieżowym.

 

 

Eksplozja kolorów, czyli pop art w modzie

Jest żywiołowy, energetyczny, spektakularny i kontrowersyjny. A wszystko to za sprawą całej gamy barw i fantazyjnych kształtów, z których korzysta. Charakteryzują go intensywne, kontrastowe, psychodeliczne kolory, aplikacje sitodruku, geometryczne wzory (pasy, kratki i koła) oraz stylizacje inspirowane komiksem i kreskówkami. Pop art garściami czerpie z otaczającej nas rzeczywistości. Można go wykorzystać dosłownie na każdym elemencie garderoby, a także w dodatkach.

Nasza rada: Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ubraniami w stylu pop art, sięgaj po pojedyncze elementy w tym klimacie. Postaw np. na T-shirt zadrukowany portretem ulubionej postaci lub jeansową kurtkę ze sceną z komiksu na plecach.

 

 

Ubrania w stylu pop art

Garderoba inspirowana stylem pop art to zazwyczaj proste kroje, które spektakularny efekt zawdzięczają temu, co jest na nich nadrukowane. Bluzki, spódnice, marynarki, sukienki, koszule, spodnie – stają się powierzchnią, na której odtwarzane są portrety gwiazd, loga znanych marek, zdjęcia z gazet, rysunki kultowych produktów. Świetnym przykładem może tu być np. kolekcja Moschino na sezon jesień-zima 2014-2015 inspirowana kulturą masową, kolorystyką i ofertą restauracji McDonald’s lub sukienki zaprojektowane na wzór opakowań po słodyczach.

 

Czy styl pop art jest dla każdego?

Jak każdy styl w modzie, ma swoich zwolenników i przeciwników. Nie jest uniwersalny, a więc nie sprawdzi się podczas każdej okoliczności. Niewskazany jest szczególnie w sytuacjach formalnych i oficjalnych. Dużą popularnością cieszy się wśród młodszego pokolenia, ale nie tylko. Nowoczesny pop art nie zna ograniczeń, także tych wiekowych. Daje szansę, by wyróżnić się z tłumu, zwrócić na siebie uwagę, nieco zdystansować i zdecydowanie podkreślić osobowość.

Przeczytaj także: Styl francuski – czym się charakteryzuje?

Źródło zdjęć: globalblue.com / essentialhome.eu / rgproprio.com / realyiyi.com