Zasady dress code w zawodach zaufania publicznego

with Brak komentarzy

Z artykułu dowiesz się m.in.:

 • Co to jest zawód zaufania publicznego?
 • Jak się ubrać do pracy?
 • Jak kształtować wizerunek profesjonalisty?

W każdym rodzaju przedsiębiorstwa obowiązuje konkretny dress code, do którego pracownicy powinni się dostosować. Ma on na celu podkreślenie kompetencji, profesjonalizmu, a finalnie także pozwala identyfikować konkretnych ludzi z konkretną instytucją czy profesją. Są też takie rodzaje działalności, które wymagają szczególnego podejścia, jeśli chodzi o wizerunek i ubiór. Do tej grupy zaliczamy zawody zaufania publicznego. Czym się wyróżniają i dlaczego ważne jest, by przestrzegać konkretnych wytycznych? O tym w dzisiejszym artykule.

Zawód zaufania publicznego – co to znaczy?

Zanim przejdziemy do kwestii związanych stricte z wizerunkiem i dress code charakterystycznym dla zawodów zaufania publicznego, wyjaśnimy krótko, czym one właściwie są. Pomoże to zrozumieć, dlaczego ubiór adekwatny do zajmowanego stanowiska i miejsca pracy ma tak ogromne znaczenie. A więc do rzeczy.

Pod definicją zawodów zaufania publicznego kryją się te profesje, których wykonywanie wymaga spełnienia kilku obowiązkowych warunków. Po pierwsze tego rodzaju zawód realizuje się samodzielnie i za swoje działania bierze się pełną odpowiedzialność. Taka osoba musi mieć ekspercką, specjalistyczną wiedzę w danej dziedzinie, a także posiadać numer prawa wykonywania zawodu. Za wszystkie swoje działania zawodowe ponosi odpowiedzialność karną i dyscyplinarną, która wynika z obligatoryjnej przynależności osoby do konkretnego samorządu zawodowego. Co ważne, zawód zaufania publicznego, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się ze stworzeniem relacji z klientem, a ta w dużej mierze opiera się właśnie na zaufaniu.

Zawody zaufania publicznego w Polsce

Według polskich przepisów, do zawodów zaufania publicznego należą: adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi, notariusze, lekarze, dentyści, weterynarze, pielęgniarki, położne, psychologowie, kuratorzy sądowi, komornicy, inżynierzy budownictwa, architekci, diagności laboratoryjni, biegli rewidenci, aptekarze, rzecznicy patentowi, urbaniści.

Kształtowanie wizerunku profesjonalisty

Osobom, które decydują się na obranie ścieżki kariery związanej z zawodem zaufania publicznego, powinno zależeć na tym, by swoimi działaniami zyskać szacunek i poważanie innych osób. A oprócz kompetencji, wiedzy i doświadczenia, znaczenie ma tu także wygląd i sposób prezentacji. To właśnie on ma wpływ po części wpływ na to, czy drugi człowiek obdarzy nas zaufaniem. Dlatego, jeśli reprezentujesz zawód zaufania publicznego i poważnie podchodzisz do swojej zawodowej misji, stosowanie właściwego dress code powinno być dla ciebie oczywiste.

Koszule (sprawdź)

Spodnie (sprawdź)

Najczęstsze błędy w dress code

Kwestię błędów w biznesowym dress code poruszałyśmy już w artykule na naszym blogu „7 najczęściej popełnianych błędów w biznesowym dress code”. Czy mają one przełożenie na zawody zaufania publicznego? Oczywiście. Dlatego zachęcamy do przeczytania wpisu. A tutaj uzupełnimy listę pod kątem niedopatrzeń w ubiorze typowych dla zawodów zaufania publicznego. Jest kilka fundamentalnych zasad, o których należy pamiętać. Dlaczego? Nagminnie łamane sprawiają, że traci się w oczach nie tylko współpracowników, ale przede wszystkim klientów.Właściwie dobrany strój, jego estetyka i ogólna prezencja są potwierdzeniem wysokich kompetencji i oczekiwanych cech osobowości.

Do najczęstszych błędów w dress code dedykowanym zawodom zaufania publicznego można zaliczyć:

 • Krzykliwe, mocne kolory
 • Dużą biżuterię
 • Połyskliwe, wzorzyste materiały
 • Przezroczyste tkaniny, słabej jakości
 • Głębokie dekolty i rozcięcia np. w spódnicy
 • Odkryte ramiona
 • Brak rajstop
 • Nieodpowiednie obuwie (odkrywające pięty i palce)
 • Nieodpowiedni rozmiar i fason odzieży

Dress code charakterystyczny dla zawodów zaufania publicznego

Z osobami, które działają w sektorze zawodów zaufania publicznego, powinny przychodzić na myśl konkretne skojarzenia. Stabilność, bezpieczeństwo, profesjonalizm, eksperckość, dyskrecja, szacunek, zaufanie – wszystkie te cechy składają się na wizerunek osoby, której zechcemy powierzyć  swoje sprawy.  Ogromne znaczenie ma tutaj właśnie służbowy dress code, który tworzy pierwsze wrażenie i wpływa na późniejsze relacje interpersonalne.

W przypadku zawodów zaufania publicznego sprawdza się powiedzenie, że „mniej znaczy więcej”. Klasyczna elegancja i minimalizm są kluczem do sukcesu w budowaniu wizerunku profesjonalistki. Jakie ubrania, buty i dodatki powinny znaleźć się w Twojej garderobie? Takie, które podkreślą kompetencje, będą funkcjonalne i w których będziesz czuć się pewnie.

Co więc składa się na zestaw do pracy dla reprezentantki zawodu zaufania publicznego?

 • Materiałowe spodnie w kant
 • Spódnica do kolan o kroju w kształcie litery A lub ołówkowym
 • Garsonka
 • Dopasowana sukienka z długimi rękawami o długości do kolan
 • Dobrze skrojony żakiet / marynarka
 • Bluzki z rękawem ¾ lub długim
 • Koszule z dobrej jakości materiału
 • Buty na obcasie, eleganckie płaskie obuwie
 • Garnitur
 • Cieliste rajstopy o grubości 6-8 DEN na lato i 15-20 DEN na chłodniejsze pory roku
 • Cielisty, gładki biustonosz
 • Dobrej jakości płaszcz
 • Torebka do ręki
 • Dyskretna biżuteria (delikatny łańcuszek, kolczyki przy uchu, obrączka, zegarek)
 • Delikatny make up i neutralny manicure

Spódnice (sprawdź)

Kolory, które zdadzą egzamin

O tym, jak dobierać kolory w zestawach do pracy pisałyśmy na naszym blogu już kilka razy (klik). Jeśli nie masz pewności co do tego, jakie barwy będą idealnie współgrać z twoją urodą, chętnie wykonamy dla Ciebie analizę kolorystyczną online. Gdyby pojawiły się dodatkowe pytania, zapraszamy do niezobowiązującego kontaktu☺. A tutaj przedstawimy ogólną paletę kolorystyczną, która odnajdzie się w biznesowym wizerunku.

Inwestując w ubrania, postaw na neutralne kolory, które bezbłędnie odnajdą się w dress code do pracy na każdym stanowisku. Ich zadaniem jest podkreślić autorytet i profesjonalizm, a nie odwracać uwagi od tego, co ma się do powiedzenia. Czerń, szarości, brązy, grafit, granat, biel, beże, ecru, krem, a także pastele, wśród których szczególne miejsce mają błękit i pudrowy róż.– To propozycje kolorystyczne, które sprawdzą się na pewno. Rekomendowana przez specjalistów jest także czerwień, ale pamiętaj, że jej wyrazistość nie sprawdzi się w każdej sytuacji, ponieważ udowodniono, że ma ona działanie pobudzające rozmówcę, w stresujących i trudnych sytuacjach mogące przerodzić się w niezdrowe napięcie.

Podsumowanie

W zawodach zaufania publicznego właściwy dress code jest wpisany w regulamin pracy i powinien być każdorazowo przestrzegany. Odstępstwo od ogólnie przyjętych reguł może być potraktowane jako przejaw ignorancji i braku poważania nie tylko dla zawodu, ale przede wszystkim dla drugiego człowieka. Dlatego etykieta ubioru jest tak ważna. Przyczynia się do kształtowania wizerunku profesjonalisty, który jest godny zaufania. Ale to nie wszystko. Świadczy też o podejściu danej osoby do swoich obowiązków, a także szacunku do drugiego człowieka. Mając na uwadze te wszystkie zależności, powinno się dokładać wszelkich starań, by prezentować się profesjonalnie w każdej sytuacji, niezależnie od stanowiska i branży.

Źródło zdjęć: Pinterest.com