Znaczenie kolorów w kreowaniu wizerunku – część I

with Brak komentarzy

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie jest znaczenie poszczególnych kolorów w ubiorze?
  • Czy kolory wpływają na wizerunek?
  • Jak kolory są odbierane w biznesie?

Każdy z nich ma swoją pozytywną i negatywną stronę. Każdy działa na naszą podświadomość. Kolory mają moc. I czy tego chcemy, czy nie, wpływają na to, jak postrzegają nas inni. I co równie ważne: jak czujemy się sami z sobą. Barwy, po które sięgamy na co dzień, odzwierciedlają nasze nastroje, samopoczucie, ale też profesjonalizm i osobowość. Jakie znaczenie mają poszczególne kolory? Odkryj je.

Psychologia kolorów, czyli o wpływie kolorów na nasz umysł i ciało

To udowodnione naukowo. Kolory mają nad nami pewnego rodzaju władzę, ponieważ stymulują nasz układ nerwowy. Dzieje się to poza jakąkolwiek kontrolą. Z drugiej jednak strony jesteśmy w stanie manipulować barwami, by uzyskać pożądany efekt, wywrzeć konkretne wrażenie na innych. Nasz umysł i ciało mają zakodowane, aby reagować na kolorystyczne sygnały. Warto więc poznać symbolikę barw i stosować je w zależności od potrzeb i sytuacji.

Dowiedz się: 5 powodów, dla których warto poznać swoje kolory?

 

Elegancka sukienka do pracy (sprawdź)

 

Podstawowe znaczenia kolorów

 

Znaczenie koloru białego

Biel jest ponadczasowa, wyrafinowana, elegancka, wyniosła i zimna. Z drugiej strony kojarzy się z niewinnością, nowym początkiem, prostotą i czystością. W modzie ma dwa oblicza. Jest genialną bazą dla mocniejszych barw, ale też świetnie prezentuje się w total lookach. Zarezerwowana jest najczęściej na sytuacje oficjalne. Kobiety na wysokich stanowiskach chętnie sięgają po białe garnitury i garsonki, by podkreślić swoją pozycję i pewność siebie.

Znaczenie koloru żółtego

Żółty symbolizuje radość, energię, chęć nawiązania bliższej relacji, otwartość, spontaniczność i żywiołowość. To kolor słońca, który niesie ze sobą energię, nadzieję i optymizm. Barwa ta stymuluje pracę mózgu i wspiera proces podejmowania decyzji. Po żółty sięgają osoby pewne siebie, kreatywne, które chętnie nawiązują nowe znajomości. Jego nadmiar lub zbyt intensywny odcień może u innych budzić niepokój, a także symbolizować poczucie osamotnienia.

Znaczenie koloru pomarańczowego

Pomarańcz jest energetyczny, pozytywny i odważny. Ma w sobie coś zdecydowanie ożywczego. Kojarzony jest ze zmianą, bezpieczeństwem, wrażliwością, pogodą ducha i z wytrwałym dążeniem do celu. Choć trzeba pamiętać, że pomarańcz ostrzega też o zagrożeniach. Sięgają po niego osoby, które są obowiązkowe i dobrze zorganizowane. Jako element ubioru mogą go wykorzystać osoby z branż kreatywnych.

Znaczenie koloru czerwonego

Kolor, który zwraca na siebie uwagę i zdecydowanie pobudza zmysły. Symbolizuje odwagę, namiętność, energię, dominację, pewność siebie. Kojarzony jest też z brawurą, ryzykiem, niebezpieczeństwem, działaniem pod wpływem chwili. Czerwień podnosi ciśnienie krwi, stąd w niektórych przypadkach może budzić agresje. W nadmiarze należy jej unikać na spotkaniach biznesowych. To dzięki tej właściwości, to także kolor namiętności. Idealnie nadaje się na randki. Po czerwień sięgają osoby wytrwałe, pewne siebie i lubiące być w centrum uwagi, a także te, które chcą dodać sobie odwagi.

 

Elegancka czerwona sukienka (sprawdź)

 

Znaczenie koloru różowego

Jest synonimem słodyczy, łagodności, beztroski i kobiecości. Róż wzbudza zainteresowanie i wywołuje chęć opieki szczególnie u mężczyzn. Symbolizuje także wybuchowość, brak zdecydowania i  niedojrzałość emocjonalną. W biznesowym dress codzie najbardziej popularny jest pastelowy odcień różu. Zbyt duże ilości i natężenie tego koloru może męczyć.

Znaczenie koloru brązowego

Brąz jest naturalny i neutralny. Sięgają po niego realiści, osoby twardo stąpające po ziemi, konkretne. Symbolizuje uczciwość, skromność, porządek i tajemniczość. Ale z drugiej strony utożsamiany jest z brzydotą, ubóstwem, brakiem wrażliwości, depresją, przeciętnością i nudą. W zestawach biznesowych i wieczorowych jest niezalecany.

Znaczenie koloru beżowego

Beż symbolizuje przestrzeń, swobodę i chęć działania. Choć jest kolorem spokojnym i neutralnym, sięgają po niego osoby, które chcą coś innym udowodnić. Beż kojarzy się ze spokojem i łagodnością. Jest to także kolor  łączony z bogactwem i dobrobytem. Ze względu na uniwersalność, jest chętnie stosowany w zestawach do pracy i na co dzień.

 

Zainspiruj się: Monochromatyczne stylizacje do pracy i na co dzień

Źródło zdjęć: Pinterest.com